Balıkta av yasağı başlıyor

​Çorum’da il sınırları içerisinde bulunan akarsu, baraj, göl ve göletlerde sazan, kadife, siraz, yayın ve tatlısı kefali balıklarının üreme ve yumurtlama zamanı olan 15 Mart-15 Haziran tarihleri arasında; sudak ve tatlısu levreği türlerinin ise 15 Mart-30 Nisan tarihleri arasında avlanmaları 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu’na dayanılarak yayımlanan 4/1 Amatör Amaçlı ve 4/2 Ticari Amaçlı Su Ürünleri Tebliğleri kapsamında yasaklandı.

Güncel 13.03.2019, 10:10
524
Balıkta av yasağı başlıyor

Ayrıca Göçenovacığı, Çopraşık, Seyitnizam, Oruçpınar, Yeniyapan ve Kanlı göletlerinde yıl içerisinde her türlü balık avcılığının yasak olduğu belirtildi.

2017 yılında pullu sazan yavrusu atılarak balıklandırma çalışması yapılan Ahmetoğlan Göleti, Mecitözü-Hıdırlık, Ortaköy-Oruçpınar, Osmancık-Öbektaş ile 2018 yılında balıklandırma çalışması yapılan, Merkez-Yeşilyayla Göleti, Mecitözü-Kozören, Osmancık- Karalargüney, Bayat-Çayköy, Sungurlu-Alembeyli ve Hacılarhanı ve Alaca-Kalecikkaya göletlerinde iki yıl boyunca avcılığının yapılmasının yasak olduğu belirtildi.

Konuyla ilgili Çorum Valiliği’nce yapılan açıklamada, “Önemli dinlenme ve mesire yeri olan baraj, göl ve akarsu kenarlarında amatör ve ticari amaçlı avcılığın yapıldığı balık istihsal alanlarında, avcıların zaman, tür ve boy yasaklarına, azami ölçüde uymaları avcılığın sürdürebilmesi ve balık nesillerinin devamlılığı açısından önem arz etmektedir. Bu sebeple avcılık işi ile uğraşanların ve vatandaşların kurallara riayet etmeleri aksi takdirde haklarında yasal işlem yapılacağının bilinmesi gerekmektedir” denildi.​ (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@