Baktat’ın dört gözle beklenen peyniri geldi

Çorum’dan çıkıp Avrupa’nın en yaygın gıda dağıtım zincirini oluşturan Baktat, “bir kez tadanın tiryakisi olduğu” ünlü beyaz peynirini, uzun uğraşlardan sonra nihayet yurda getirdi.

Güncel 28.12.2014, 23:09 28.12.2014, 20:12
3262
Baktat’ın dört gözle beklenen peyniri geldi
Baktat, Baklan Kardeşler’in Sungurlu merkezli olarak Avrupa’da oluşturdukları gıda sektörünün çok önemli “Türk markası”…Halil Baklan yurt içinde (Sungurlu ve İzmir’de), Mustafa Baklan ise Avrupa’da (Almanya Mannheim’da) firmanın kaptan köşkünde oturuyor. Ali Baklan Bursa’da, Kadir Baklan yine Mannheim’da yönetim kademelerinde…

Baktat’ın Avrupa’daki dağıtım zinciri, tüm ülkelerde binlerce noktaya ulaşıyor. Sungurlu, Gemlik ve Turgutlu üretim merkezleri başta olmak üzere, pek çok bölgede, bir kısmı fason üretimlerle, Avrupa’da yaşayan Türklerin ve Türk lezzetlerine alışan Avrupalıların sofralarına tam 2 bin TIR gıda taşınıyor.

Baktat’ın özel bir beyaz peyniri var ki, bir kez tadan kesinlikle tiryakisi oluyor. Geçtiğimiz yıllarda, numunelik denebilecek kadar küçük miktarlarda getirilen peynirler, adeta kapışıldı ve tiryakileri tarafından dört gözle beklenir oldu. Aynı şekilde Alice çayları da, çok geniş bir tiryaki kitlesi yarattı.

Baklanlar, Avrupa’ya sundukları bu lezzeti Türkiye’deki tüketicilere de ulaştırmak istiyorlardı, ama mevzuat hazretlerini aşmaları kolay olmuyordu. Uzun uğraşlardan sonra nihayet prosedür engelleri aşıldı, gerekli izinler alındı ve Baktat’ın ünlü peyniri yurt içinde de satışa sunuldu.

Baktat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Baklan, giyim sektöründe iç piyasayı büyük ölçüde yabancı markalara kaptırdığımıza dikkat çekerek, gıda sektöründe, üstelik Avrupa pazarında kalitesini kanıtlamış Türk markalarına iç pazar kolaylığı göstermek gerektiğini savunuyor.

Avrupa’da tüketicinin güvenini ve beğenisini kazanmış lezzetleri yurt içine taşımayı, ticari olmaktan çok yurtsever duygularla arzu ettiklerini anlatan Baklan, “Avrupa’da gerçekten değerli bir marka oluşturduk. Bu markayı kendi insanımızla, yurt içindeki tüketicilerimizle buluşturmak bize yalnızca gurur veriyor” ifadesini kullandı.


Mustafa Baklan, eşi Hamide Baklan ve ağabeyi Halil Baklan’la…

(Selda FINDIK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
Namaz Vakti 24 Eylül 2020
İmsak 04:58
Güneş 06:23
Öğle 12:37
İkindi 16:01
Akşam 18:42
Yatsı 20:01

Gelişmelerden Haberdar Olun

@