Bakan Zeybekci: ‘Tedirgin tepkiler verilmesine gerek yok’

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, doların son zamanlarda artış göstermesine ilişkin, ''Tedirgin tepkiler verilmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Beklemek lazım, görmek lazım” dedi.

Güncel 29.09.2014, 11:00 29.09.2014, 11:09
329
Bakan Zeybekci: ‘Tedirgin tepkiler verilmesine gerek yok’
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, doların son zamanlarda artış göstermesine ilişkin, "Seviye bizim için normal aralıklarda ve standartlarda görüyoruz. Tedirgin tepkiler verilmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Beklemek lazım, görmek lazım” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu’nun “Bölgesel Kalkınma için Kaynakların Ortaya Çıkarılması” temalı özel toplantısı, 28-29 Eylül 2014 tarihlerinde İstanbul Hilton Bomonti Hotel’de düzenleniyor. Forum öncesinde basın toplantısı düzenleyen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) Ekonomi Bakanlığı'na bağlanmasının ardından bugün gerçekleştirilen toplantı sonrasında DEİK Başkanlığı'na eski MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın getirilmesine ilişkin soruları yanıtladı.

“BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN KURUMLARDIR”
Yeni başkanın hayırlı olması temennisinde bulunan Bakan Zeybekci şöyle konuştu:

“Bizim bakanlık olarak sorumluluğumuz yönetim başkanını görevlendirmekti. Şimdi yeni başkanın başkanlığında yönetim kurulu toplantısı hala devam ediyor. Görev dağılımını kendi aralarında yapıyorlar. Tabi DEİK’te asıl dikkat edilmesi gereken yönetim kurulunun tamamının genel kurul tarafından seçiliyor olması. Önceden 25 idi, şimdi 35 oldu. 13’ü tek bir organ tarafından atanıyordu. Ve bazı sıkıntılarımız vardı. Bazı tartışmaları, oluşabilecek tartışmaları ortadan kaldırmak anlamında bu şekilde bir düzenleme yapıldı. Düzenlemenin ardından DEİK’in 35 kişilik bir yönetim kurulu listesi de resmi gazetede yayınlandı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile de istişare ettik. Kendileri meclisimizin çıkartmış olduğu kanuna saygı duyduğunu söylemiş, yönetim kurulunda yer almak ister misiniz dediğimizde de seve seve kelimesini kullanmıştı. Dün akşam bu mutabakatlarımıza rağmen konularla ilgili dün akşam rahatsız olduklarını söylediler. Bizde istişare ederek yaptığımızı söyledik. Bana tekrar değerlendireceklerini söylediler ama sabah ben internet sitelerinden öğrendim ayrıldıklarını. Bizim için esas olan kurumlardır. Kurumların kurallar çerçevesinde hareketleri, ülkemizin menfaatleri yönündeki hareketleri bize güç kazandıracaktır. TOBB’un da kurum olarak yönetiminde yer alması DEİK’e güç kazandıracaktır.”

“TEDİRGİN TEPKİLER VERİLMESİNE GEREK YOK”
Doların son zamanlarda giderek yükselmesi ve Türkiye'ye herhangi bir etkisinin olup olmadığı soruları üzerine Bakan Zeybekci, “Kurun 2.39 zamanları da gördüğümüzde o dönemlerde de bu tür hareketlenmeleri gördüğümüzde biz endişe edilmemesi gerektiğini, olması gereken rayına oturacağını söylemiştik. ‘Dokunmamak, müdahale etmemek lazım, bırakmamak lazım’ diye açıklamalarda bulunmuştuk. Birkaç gün içinde Merkez Bankası’nın 10 milyonluk günlük satışlarının 40 milyona çıkarttığını gördük Bunu olumlu buluyoruz. Bu piyasayı belirleyici bir şekilde çok müdahale değil, piyasanın ihtiyaçlarını makul seviyede karşılanmış olarak görüyorum. 2.15-2.25’in makul seviye olarak gördük. 2.15’in altına indiğinde dış ticaret dengeleri anlamında tedbirli yaklaşıyorsak şuan ki seviyenin bizim için normal aralıklarda ve standartlarda görüyoruz. Doların şu aralıklarda durması lazım falan demiyoruz. Ama ben piyasanın kendi ayarlamalarını yaparak oturtulacağını ve gerçek yerini alacağını bunun için tedirgin tepkiler verilmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Beklemek lazım, görmek lazım” diye konuştu.

Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
açık
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@