Bakan Özlü, ‘Anahtar teslim fabrika 23 ilde uygulanacak’

Bakan Özlü, ‘Anahtar teslim fabrika 23 ilde uygulanacak’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Anahtar teslim fabrikayı 23 ilde gerçekleştireceğiz” dedi.

Bakan Özlü, ‘Anahtar teslim fabrika 23 ilde uygulanacak’

Bakan Özlü, ‘Anahtar teslim fabrika 23 ilde uygulanacak’ Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Anahtar teslim fabrikayı 23 ilde gerçekleştireceğiz” dedi.

14 Ekim 2016 Cuma 13:17
Bakan Özlü, ‘Anahtar teslim fabrika 23 ilde uygulanacak’
Çeşitli ziyaretler ve incelemelerde bulunmak üzere dün Çorum’a gelen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, ilk olarak Çorum Valiliği’ni ziyaret etti. Bakan Özlüyü Vali Necmeddin Kılıç, AK Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Fatih Üstündağ, Vali Yardımcıları Haldun Aksalman, Fikret Zaman ve Adem Saçan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri karşıladı. Ziyaret basına kapalı olarak gerçekleştirilirken Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye Çorum ile ilgili brifing verdi. Valilik ziyaretinin ardından Belediye Başkanlığı’nı ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’ye Belediye başkanı Muzaffer Külcü brifing verdi. Bakan Özlü burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. “Anahtar Teslim Fabrika” ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından kullanılan “Bylock” sistemiyle ilgili açıklamalarda bulunan Özlü, anahtar teslim fabrika projesinin Güneydoğu’da 23 ilde uygulanacağını ifade etti. Özlü, “Güneydoğu’da işsizliğin giderilmesi, iş ve istihdam oluşturmak amacıyla bir paket açıkladık. Bunlardan birisi de anahtar teslim fabrikadır. Aslında bu bizim hükümetimizin gündemindeydi. Normalde daha geç olacaktı ama yoğunlaşan terör hadiseleri nedeniyle 23 ilde gerçekleştireceğiz. Şuanda uygulama konusundaki esasları belirliyoruz. Aşağı yukarı tamamlandı. Bu fabrika konusunda da yatırımcılar valiliklere başvuracaklar. Başvuruyu valilikler değerlendirecek ve değerlendirme sonucunda bakanlığımıza gelecek ve daha çok istihdama yönelik yatırımları destekleyeceğiz. Bütçemizde paramız mevcut ve programımıza aldık. Bunun Resmi Gazete’de yayınlanmasının ardından uygulama aşamasına geçeceğiz” diye konuştu. Bir basın mensubunun “Bylockla ilgili şuanda yapılan çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusunu cevaplayan Bakan Özlü, “Bylockla ilgili çalışmalar sürüyor. Yeni deşifreler ortaya çıkıyoruz. Bununla daha çok güvenlik kuvvetlerimizin bilişim bölümleri ilgileniyor. Bu konu bizimle ilgili değil, sadece biz teknik destek veriyoruz” dedi. Öte yandan Irak ve Suriye sınırında bulunan iller için ekonomik bir çalışma yapmadıklarını belirten Özlü, “Sınır boyundaki illerle ilgili şuanda bir çalışmamız yok. Bir ekonomik paket sınır illeri için mevcut değil. 23 ilimizle ilgili bir projeyi hayata geçirmeye çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


banner155