Bakan Elitaş: 'İhracat yapmadığımız ülke ya da gümrük bölgesi kalmadı'

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, ''Ortak akıl çerçevesinde beraberce yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bugün ihracat yapmadığımız ülke ya da gümrük bölgesi kalmadı'' dedi.

Güncel 27.03.2016, 15:28 27.03.2016, 15:29
549
Bakan Elitaş: 'İhracat yapmadığımız ülke ya da gümrük bölgesi kalmadı'

Türkiye’nin etrafındaki siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen istikrarını koruyarak büyümeyi sürdürdüğünü belirten Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, “Ortak akıl çerçevesinde beraberce yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde bugün ihracat yapmadığımız ülke ya da gümrük bölgesi kalmadı. Nerede prestijli ve aynı zamanda zor bir proje varsa bizim müteahhitlerimiz orada” dedi.
Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, AB Bakanı Volkan Bozkır ve Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal’ın da katıldığı İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre Merkezi'nde düzenlenen DEİK Dünya Türk Girişimciler Kurultayı'nda bir konuşma yaptı.

"İSTİKRAR DEVAM EDECEK"
Bakan Elitaş, komşu ülkelerdeki siyasi ve ekonomik sıkıntılara rağmen istikrarın korunduğunu anlatarak, Türkiye’nin güven veren ve öngörülebilir yatırım ortamıyla 2003-2015 döneminde 165,4 milyar dolar yabancı yatırım çektiğini ifade etti. Elitaş, “Dile kolay. 2002’ye kadar çekebildiğimiz yatırım miktarı sadece 15,1 milyar dolardı. Sadece geçen sene 16,8 milyar dolar yatırım çekmeyi başardık. Bakınız, sizlerin katkılarıyla bugün; Etiyopya’nın en büyük yatırımını yapan, ülkeye en büyük istihdamı sağlayan bizim işadamımız. Müteahhitlerimiz Afrika’dan Ortadoğu’ya; Oradan Orta Asya’ya kadar 108 ülkede 325 milyar dolar tutarında toplam 8.730 adet proje üstlendiler. Körfez ülkelerinin birçoğunda havaalanlarını, stadyumları, limanları bizim işadamlarımız inşa etti, bizim işadamlarımız işletiyor. Pakistan’a enerjiyi sağlayan, metrobüs sistemini kuran, kentlerin temizliğini yapan bizim firmalarımız. Hafif ticari araç üretiminde Avrupa’nın zirvesinde, otomobil üretiminde ise ilk beşteyiz. Polonya’da, Dubai’de metroyu bizim işadamımız inşa ediyor, Irak’ı bizim müteahhitlerimiz imar ediyor. Bugün Latin Amerika’da, Peru’da Şili’de, Avrupa’da Macaristan’da, Ukrayna’da Ortadoğu’nun her ülkesinde ailelerin evlerinde Türk dizi ve filmleri seyrediliyor. Bu örnekler gösteriyor ki, iş adamlarımız için artık ‘uzak coğrafya’ şeklinde bir kavram mevcut değil” şeklinde konuştu.

KÜRESEL ALANDA YENİ PAZARLAR
Türkiye’nin, atacağı güçlü ve kararlı adımlarla küresel arenada yeni pazarlar bulmaya yatırımlarda uluslararası ve bölgesel bir üs olmaya 2016 yılı ve sonrasında da devam edeceğini anlatan Ekonomi Bakanı Elitaş, “Önümüzde çok yoğun bir gündem, hareketli bir çalışma programı var. Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (T-TIP), Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve tabi ki yeni Serbest Ticaret Anlaşmaları ile Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması (YKTK) Anlaşmaları müzakereleri önümüzdeki dönemde gündemimizin ilk sıralarında yer alacak. Ayrıca, uzak coğrafyalara, özellikle Asya-Pasifik, Latin Amerika ve Sahra Altı Afrika’ya yönelik eylem planlarını bir an önce hayata geçireceğiz” dedi.
Türkiye’nin ortaya koyduğu vizyonun, çok uzağa gitmeyi gerektirdiğini vurgulayan Elitaş, “Biz uzağa gideceğiz, uzağa giderken de birbirimize yakın olacağız. İnşallah bu toplantı, arzuladığımız koordinasyonu sağlamamız ve birlikte yol almamız için bir vesile olacak” diyerek sözlerini noktaladı.

Kaynak: (İHA)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@