Bahabey’de “park” rahatsızlığı !

Kentin ana arterlerini oluşturan Gazi ve İnönü caddeleri ile birlikte Bahabey Caddesi’nde de “ücretli park” uygulamasına geçilmesiyle başlayan tepkiler giderek tırmanıyor.

Bahabey’de “park” rahatsızlığı !

Kentin ana arterlerini oluşturan Gazi ve İnönü caddeleri ile birlikte Bahabey Caddesi’nde de “ücretli park” uygulamasına geçilmesiyle başlayan tepkiler giderek tırmanıyor.

08 Aralık 2014 Pazartesi 00:01
Bahabey’de “park” rahatsızlığı !
Kentin ana arterlerini oluşturan Gazi ve İnönü caddeleri ile birlikte Bahabey Caddesi’nde de “ücretli park” uygulamasına geçilmesiyle başlayan tepkiler giderek tırmanıyor.

CHP Grup Başkanı Ayhan Şamlı’nın önceki gün Belediye Meclisi gündemine de taşıdığı gibi, insanların “evlerinin önüne araçlarını park etme haklarının” olduğu savunuluyor.

Bahabey Caddesi sakinleri ise, konuya öncelikle “eşitlik” açısından yaklaşıyorlar ve Bahabey’in konumundaki diğer caddelerin uygulama dışı bırakıldığına dikkat çekiyorlar.

Bu uygulama yüzünden müşteri kaybettiklerini belirten işyeri sahipleri de, “Vatandaş alışverişinde 50 kuruşu bile ararken, haliyle 2.5 lira park ücreti vermek istemiyor” diyorlar.BAHABEY SAKİNLERİ PARALI OTOPARKA TEPKİLİ
Belediyeler, inşaat ruhsatı verirken, binaların altına otopark yapılmasını şart koşuyor. Otopark olanağı olmayan projelerden ise, ihtiyacı karşılayacak “bölgesel otoparklar” oluşturulmak üzere inşaat ruhsat harcına ek para alınıyor.

Kentin cadde ve sokaklarının, bugünlerdeki araç yoğunluğu tahmin edilerek daha geniş tutulmaması yanında, otopark sıkıntısının en önemli nedenlerinden biri de, taahhüt edilen “bölgesel” otoparkların yapılmaması, bu amaçla tahsil edilen paraların başka ihtiyaçlar için kullanılması.

Dolayısıyla Çorum, son yıllarda ciddi bir trafik tıkanıklığı ve otopark sıkıntısı yaşıyor. Kuşkusuz, araç sahiplerinin yakınlardaki otoparklar boş dururken cadde üzerine park etme ve üstelik sabahtan-akşama orada bırakma alışkanlıkları da, yaşanan sıkıntıda önemli bir etken.

Gazi ve İnönü caddelerinde ücretli otopark uygulamasının başlatılması, bu bakımdan “anlaşılır” bir karar. Ancak, yoğunlukla konutların yer aldığı Bahabey Caddesi’nin de bu kapsama alınması, büyük tepkilere neden oldu. Park rahatsızlığı, şu günlerde de doruğa çıktı.

Belediye Meclisi’nin Cuma günkü toplantısında konuyu gündeme getiren CHP Grup Başkanı Ayhan Şamlı, benzer başka caddelerde uygulanmayıp sadece Bahabey’e ücretli park zorunluluğu getirilmesini “Bahabey’in cezalandırılması” olarak niteledi ve “haraç” benzetmesi yaptı.

Bahabey Caddesi’nde oturan yurttaşlar ve işyeri sahipleri, uygulamayı “haksızlık” olarak değerlendiriyorlar ve eşitsizliğin giderilmesini istiyorlar. Konut sahipleri, “Belediye bize park yeri göstermeden, park yapmayın diyemez. Araçlarımızı nereye bırakacağız?” diye tepki gösterirlerken, işyeri sahipleri de, müşterilerinin alışveriş için park yapamamasından şikayet ediyorlar. MUHTAR KIZILTEPE: “SÜREKLİ ŞİKAYET VAR”
Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Hasan Kızıltepe, işyeri sahiplerinin yanısıra aracını evinin önüne park edemeyen vatandaşların da şikayetçi olduklarını söylüyor.
Kızıltepe, “Bize de sürekli şikayet geliyor, bir çözüm bulunması gerekir” diye konuşuyor.“PARK ÜCRETİ UYGULAMASI MÜŞTERİLERİMİZİ ETKİLİYOR”
Bahabey Caddesi’ndeki seçkin mekânlardan Carmen Pastanesi’nin sahibi İsmet Yüceer, park ücreti uygulamasının müşterilerini olumsuz yönde etkilediğini belirterek, Bahabey için uygulamanın esnetilmesine ihtiyaç olduğunu söyledi.
Çay içmek veya bir şeyler almak için kısa süreli aracını park edenlerden, görevlilerin park ücreti istendiklerini, bunun da müşteri açısından caydırıcı olduğunu anlatan İsmet Yüceer, “Burası bir Gazi Caddesi değil. Aynı statüde değerlendirilmesi doğru olmaz. Park ücreti istenince müşteri sayısı azalıyor. Bu uygulamadan ya vazgeçilmeli, ya da esneklik getirilmeli. Örneğin, ilk yarım saat ücret alınmaması veya park ücretinin 1 lira olarak uygulanması gibi…Eksi halde, hepimiz mağdur olacağız” diye konuştu.
 


“EV YAPILIRKEN PARK YERİ ÜCRETLERİ DE ÖDENMİŞTİ”
Seher Leblebi Sahibi Halil Karakaş, Bahabey Caddesi’nin ikamet edilen apartmanlarla dolu olduğunu, yalnızca bu binaların zemin katlarında işyerlerinin bulunduğunu hatırlatarak, bütün bu binalar yapılırken park yeri ücretlerinin de ödendiğini, ancak Belediye’nin, otopark yapıp bu bina sakinlerinin kullanımına sunmadığını söyledi.
Kendisinin 50 yıllık esnaf olduğunu, bu uygulamayı esnaflık ve hemşehrilik hukukuna uygun bulmadığını anlatan Halil Karakaş, Bahabey’in eşdeğeri diğer caddelerde bu uygulamanın olmayışının da “eşitlik” ilkesi ile bağdaşmadığını dile getirdi. Karakaş, “Ücretli park uygulaması, esnafı ve yöre sakinlerini mağdur ettiği gibi, cezalandırılma algısı da yaratıyor” ifadesini kullandı.“MÜŞTERİ 50 KURUŞU BİLE ARARKEN,
PARK İÇİN 2.5 LİRA ÜCRET ÖDEMEK İSTEMİYOR”
Yağmur Tekel işyerinin sahibi Tuncer Yağmur, insanların kendilerine fiyatı sabit ürünleri almaya geldiğini, ancak park ettiklerinde kendilerinden 2.5 lira istendiğini anlatarak, “Müşterilerimiz bu uygulamayla karşılaşınca, bir daha gelmek istemiyorlar” dedi.
İnsanların 50 kuruşu arar durumdayken 2.5 lirayı hiç vermek istemediklerini dile getiren Yağmur, ücretli park uygulaması nedeniyle ara sokakların park eden araçlarla dolduğunu söyledi.
Gazi ve İnönü Caddesinde saatli park uygulamasının normal olduğunu, ancak Bahabey Caddesi’nde daha çok konutların bulunduğunu belirten Yağmur, evi burada olanların park edecek yer bulamaz hale geldiğini dile getirdi.
Tuncer Yağmur, “Osmancık Caddesi hareketlilik bakımından Bahabey Caddesi’nden fazla. Aynı uygulama neden orada yapılmıyor da özellikle Bahabey seçiliyor anlam veremiyoruz” ifadesini kullandı.HALİL OLUKÇU: “İLAÇ İÇİN DURSAK PARA İSTENİYOR”
Çorum’un tanınmış simalarından Halil Olukçu da, Bahabey’deki ücretli park uygulamasından şikayetçi.
Alışveriş için kısa süreli parklarda bile görevlilerin “para” diye geldiğini, bunun ise vatandaşı rahatsız ettiğini belirten Halil Olukçu, “İlaç almak için eczane önünde bile duramaz olduk. Bir dükkana girip alışveriş etmeye kalktığınızda hemen 2.5 lira isteniyor. Bu uygulama Bahabey’e uygun değil, hemen kaldırılması gerekir” diye konuştu.“KİMSE 2.5 LİRA VERMEK İSTEMİYOR”
“Leblebicim” işletme sahibi Cihan Akbulut, Bahabey Caddesi’nde ücretli park uygulamasından vazgeçilmesi, hiç olmazsa alışverişe gelen müşteriler için kısa süreli park izni verilmesi gerektiğini söyledi.
Park ücreti nedeniyle işlerin durduğunu belirten Akbulut, hiç kimsenin 2.5 lira park ücreti vermek istemediğini, ara sokaklarda bile park yeri bulunamaz olduğunu, hatta park yerlerinin bile dolduğunu anlatarak, “Bahabey Caddesi, çoğunlukla iş hanlarının bulunduğu Gazi veya İnönü Caddesi ile bir tutulamaz. Çünkü buradaki binaların büyük çoğunluğu konutlardan oluşuyor. Bu binalar yapılırken, ruhsatla birlikte park paraları da alındı, ama ihtiyaç olan park yerleri yapılmadı. Yani kabahat vatandaşın değil. Bahabey’de bu uygulamadan vazgeçilmeli veya en azından alışveriş yapacaklar için tolerans gösterilmeli” diye konuştu.“ÜRÜN GETİREN ARAÇ BİLE DURAMAZ OLDU”
Murat Et sahiplerinden Ferit Acar, Bahabey caddesindeki süreli park uygulamasının kendilerini de olumsuz yönde etkilediğini belirterek, 3 dakikadan fazla kalındığında park ücreti istendiğini, bu nedenle müşterilerin gelmek istemediğini söyledi.
“Biz, hemen alınıp çıkılacak şeyler satmıyoruz. Müşterinin siparişini hazırlamamız en azından 10 dakika zaman alıyor. Park görevlileri ise park ücreti almak için hemen damlıyor” diyen Ferit Acar, Bahabey’de bu uygulamanın sadece mağduriyet yarattığını anlatarak şöyle konuştu:
“Bırakınız müşteriyi, bize ürün getiren araçlar bile duramaz hale geldi. Müşteri artık aracından inmeden, siparişini veriyor, biz de hazırlayıp arabaya götürüyoruz. Gerçekten bu böyle gitmez.”


(Erkan BAYATLI)


Son Güncelleme: 07.12.2014 23:44