Bahabey Çamlığı bakıma alındı

Orman İşletme İl Müdürlüğü ile Çorum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından ortaklaşa olarak Bahabey Çamlığı’nda iyileştirme çalışması başlatıldı.

Güncel 03.01.2014, 00:04 03.01.2014, 00:05
801
Bahabey Çamlığı bakıma alındı

Orman İşletme Müdür Vekili Halil Oflu ve Çorum Belediyesi Park ve Bahçeler Müdür Yardımcısı Zübeyir Tuncel ve diğer görevliler dün Bahabey Çamlığı’ndaki Hayvan Barınağı civarında belirlenen 400 metrekarelik alanda iyileştirme çalışmalarına katıldı.
Kurulduğu günden bugüne kadar 303 yıllık sürede kapsamlı bir bakımdan geçirilmediği dile getirilen ve bu nedenle diğer ağaçların büyümesinin de mümkün olmadığı Bahabey Çamlığı’nda yapılan iyileştirme çalışmasında kurumuş ağaçlar hızarlarla kesildi.
Çalışmalarla ilgili bilgi veren Orman İşletme Müdür Vekili Oflu, ağaçların belli bir boy oranında olması gerektiğini, diğer sağlıklı ağaçlara zarar veren ağaçların kesildiğinin altını çizdi. Ağaçların, Nisan ayında büyümelerinin devam ettiğini, şu anda ise ağaçların büyümediğini dolayısıyla ormanlık alandaki diğer ağaçlara bir zarar verilmediğini ifade eden Oflu, tohumların toprağa düşmesinden yetişkin bir ağaç olmasına kadar her aşamada Orman İşleme Müdürlüğü’nce ormanlara müdahale edildiğini, sağlıklı ve iyi bir orman oluşması için bakım çalışmalarının yapılması gerektiğini vurguladı.
Ormanlara, amenajman planlarına göre müdahale yapıldığını belirten Oflu, Çorum Şehitliği civarındaki ormanlık alanın sağlıklı ve kaliteli bir alan olabilmesi ve orman yetiştirilebilmesi için müdahale yapılmasının planlandığını ifade etti. Müdür Vekili Halil Oflu, “Ormanların bakımında, ormanlarda ölmüş ve ölmekte olan, şeklen bozuk olan ve diğer ağaçların yaşamasına engel olan ağaçların sahadan çıkarılması, iyi ve sağlıklı ağaçların sahada bırakılarak gelecekte sağlıklı bir orman oluşmasının temellerinin atılmasını hedefledik” dedi.
Çorum’da Orman İşletme Müdürlüğü’nün toplam 285.000 hektar orman sahasının bulunduğunu, son yıllarda yapılan yoğun rehabilite ve ağaçlandırma çalışmaları ile bozuk ormanların büyük oranda iyileştirilmiş olduğunu dile getiren Oflu, açık sahalarda ise ağaçlandırma çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Oflu, şunları söyledi: “130.000 hektar alan ormanlarımıza da gelecekte sağlıklı ormanlar olması için bakım çalışması yapılmaktadır. Çam ve meşelik alanlarda yıllık ortalama 4-5 bin hektarlık alanda sıklık bakımı çalışmaları yapılmaktadır. Yapılan bu bakım çalışmaları ile yangına, böceklere ve rüzgara dayanıklı, sağlıklı ormanlar kurulması hedeflenmekte, orman köylüsüne iş gücü oluşturmakta ve köylülerin yakacak odun ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bahabey Çamlığı’nda da 38 hektar alanda bu çalışma yapılacak. Bu çalışmalar dışında 2013 yılında diktiğimiz fidan sayısı da 3 milyon 625 bin olarak gerçekleşti”
Çay ikramı
Orman İşletme Müdürlüğü ve Çorum Belediyesi işbirliğinde Bahabey Çamlığı’nda başlatılan bakım çalışmalarını görüntüleyen basın mensuplarına semaverle çay ikram edildi.
Bakım çalışmalarının başlaması nedeniyle yapılan toplantıya katılan basın mensupları, kurum yetkilileri ve çalışanlar soğuk havada içtikleri çayla ısındılar. Ayrıca börek ve kuru pasta ikramında da bulunuldu. (Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@