Bağımsız Denetçilik geçiş dönemi eğitimleri başladı

Bağımsız Denetçilik Geçiş Dönemi Eğitimlerine Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda başlandı.

Güncel 26.12.2014, 00:42 26.12.2014, 00:42
770
Bağımsız Denetçilik geçiş dönemi eğitimleri başladı
Bağımsız Denetçilik Geçiş Dönemi Eğitimlerine Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası’nda başlandı.
Konuyla ilgili olarak açıklama yapan SMMMO Başkanı Muzaffer Yıldırım, Bağımsız Denetim Yönetmeliği’nin Gilgili maddesi kapsamında Yeminli Mali Müşavir ve Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavir unvanlı meslek mensuplarının aynı madde uyarınca geçiş dönemi eğitimlerinin yapılması konusunda, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu tarafından, Ankara Üniversitesi’ne “Geçiş Dönemi Eğitimlerine Başlama Yetkisi” verildiğini hatırlattı.
Bu yetki çerçevesinde, Çorum’dan müracaat eden 64 meslek mensubunun eğitimlere katılacağını ve Denetçilik belgesi alacağını anlatan Yıldırım, 24 Aralık’ta başlayan eğitimlerin 11 Ocak 2015 tarihine kadar devam edeceğini kaydetti. Yıldırım, odanın 1 ve 2 Nolu eğitim salonlarında yapılan eğitimlerin toplam da 84 saat süreceğini vurguladı.
Eğitimler; TFRS alanında Yrd. Doç. Dr. Yusuf Dinç ile Yrd. Doç. Dr. Cihat Savsar, Denetim alanında ise Doç. Dr. Selçuk Kendirli tarafından verilecek.
BAĞIMSIZ DENETÇİLİK BİR MESLEK DEĞİL UZMANLIK İŞİ
Diğer yandan eğitimlerde meslektaşlarına yönelik olarak bir konuşma yapan SMMMO Başkanı Yıldırım, Meslek Mensupları olarak bizler açısından geçmişte olduğu gibi değişim ve dönüşümün kaçınılmaz olduğunu, bizlerinde bu süreçlere her zamanki gibi ayak uydurmaları gerektiğini Bağımsız denetimin mesleklerinin iş alanlarından birisi olduğunu söyledi.
SMMMO olarak Ankara Üniversitesi ile işbirliği anlaşması yaptıklarını dile getiren Yıldırım, “Eğitim dokümanı olarak sizlere tablet pc içinde eğitim dokümanları veriyoruz. Bağımsız Denetimle birlikte meslek unvanlarının kullanımında bazı yanlışlıklar ve sorunlar ortaya çıkmaktadır. Meslek yasamıza göre SMMM ler YMM ler meslek unvanları dışında başka unvan kullanamazlar. Dolayısıyla Bağımsız Denetçilik bir meslek değil mesleğimizin uzmanlık alanlarından birisidir” dedi.
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:05
Güneş 06:29
Öğle 12:35
İkindi 15:53
Akşam 18:32
Yatsı 19:50

Gelişmelerden Haberdar Olun

@