“Bağımlılık hayatın her aşamasında var”

Kent Konseyi ve Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Çorum Şubesi’nin organize ettiği panelde bağımlılığın sadece uyuşturucu madde, içki ve sigara olarak tanımlanmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. Haksever televizyon ve internet bağımlılığının da çok tehlikeli olduğunu dile getirdi.

Güncel 17.10.2014, 00:42 17.10.2014, 00:43
1120
“Bağımlılık hayatın her aşamasında var”
Çorum Kent Konseyi ile Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Çorum Şubesi’nin işbirliğinde Devlet Tiyatrosu Salonu’nda “Tehlikeler Eşiğinde Gençlik” konulu panel düzenlendi.

Kent Konseyi Başkanı, Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan’ın evsahibi olduğu panele, Dernek Başkanı Osman Yüztgenç, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün eşi Hatice Külcü, şube başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu yöneticileri ile davetliler ve çok sayıda genç katıldı.

Moderatörlüğünü Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Aydın Karakuzu’nun yaptığı panelde; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Daire Başkanı Hacer Başer, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cahit Haksever, Hitit Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selin Özkara Akça ve Tubim İltem görevlisi Metin Tufan uyuşturucu madde bağımlılığı hakkında birer sunum yaptı.

Dünya Çocuk ve Gençlik Derneği Şube Başkanı Yüztgenç yaptığı konuşmada “Gençleri çok önemsiyoruz. Onları her türlü tehlikeden korumak için elimizden gelen çabayı gösteriyoruz. Dernek olarak gençlerimizi güzelliklerle donatmak için yola çıktık. Geleceğimizi emanet edebileceğimiz bir gençlik yetiştirmeyi ümit ediyoruz” dedi.

Derneğin Genel Başkanı Ercan Akpınar ile derneğin onursal başkanı Ali Yüksel’in selamlama konuşmalarının ardından panele geçildi. Panelistlerin uzmanlık alanları hakkında sunum yaptığı etkinlikte, Hitit Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selin Özkara Akça, madde bağımlılığı ve bağımlılık belirtileri konusunda açıklamalarda bulundu.

Uyuşturucu madde kullanımında 16-18 yaş gurubu gençlerde artışın olduğunu ifade eden Akça, “Anne babaların çocuklarının davranışını gözlemlemesi gerekiyor. Gençlerimiz de madde bağımlısı arkadaşlarından uzak durmalılar. Ayrıca bir şekilde madde kullanmaya başlamış gençlerimiz de topluma tekrar kazandırılmalıdır” dedi.

Gençleri bağımlılığa iten etmenler hakkında katılımcıları bilgilendiren Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haksever ise, “Bağımlılık deyince akla sadece alkol, sigara veya uyuşturucu gelmemeli. Bağımlılık hayatın her aşamasında var. Televizyon ve internet de gençlerde bağımlılık yapıyor” şeklinde konuştu.

Etkinliğin sonunda panelistlere plaket verildi.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@