“Bağcılık geliştirilmeli”

İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu başkanı Ömer Çatalpelit, Çorum’da bağcılığın geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

“Bağcılık geliştirilmeli”

İl Genel Meclisi Tarım ve Hayvancılık Komisyonu başkanı Ömer Çatalpelit, Çorum’da bağcılığın geliştirilmesi gerektiğini ifade etti.

07 Haziran 2017 Çarşamba 00:39
“Bağcılık geliştirilmeli”

Komisyon tarafından yapılan inceleme sonuçlarını meclis üyeleriyle paylaşan Çatalpelit, Çorum’da Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı toplam 15.000 dekar alanda bağcılık yapıldığını anlattı. Genel durum incelendiğinde parsel alanlarının küçük, bakımsız ve üreticinin kendi ihtiyacını karşılamak amacı ile yetiştiricilik yaptığı, ticari ihtiyacı karşılayacak durumda bağ alanlarının bulunmadığının görüldüğünü söyleyen Çatalpelit, 2017 yılında İl Özel İdaresi ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından bağcılığı geliştirilmek ve modern bağcılık yöntemlerinin tanıtılması amacı ile Merkez ve İlçelerde proje çalışmaları başlatıldığını, Osmancıkta 10 dekar alanda 10 çiftçiye, Sungurlu’da; 25 dekar alanda 20 çiftçiye, Ortaköy’de; 15 dekar alanda 15 çiftçiye, toplamda 50 dekar alanda 184.000 TL bütçe ayrıldığını, ayrıca Ortaköy’de ev kadınlarının ekonomiye katkısını arttırmak ve yöresel ürünlerin tanıtılması amacı ile “Şıralık ve Pekmezlik Yerli Üzüm Yetiştiriciliği ve İşletmesi” adı altında proje ile 80.000 TL bütçe ayrıldığını ifade etti.

Çatalpelit, “Modern tesislerin kurulması ile hastalık ve zararlı kontrolü kolaylaştıracaktır. Pekmez, pestil bastık, köfter, sirke ve şarap üretiminin ham maddesi olan üzüm üretiminin artması ile bölgede başka iş alternatifinde doğacak ve köyden kente göçün önemli nedenlerinden olan işsizliğin önlenmesine de faydalı olacaktır.

Çorum ilinde bağcılığın geliştirilmesini hem üretim, hem de kalite itibariyle özellikle dış pazarlardaki rekabet gücümüzün artırılmasını hedefleyen bu çalışmaların başarıya ulaşması için İl Özel İdaresi ve İl Gıda Tarım Ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilerimize örnek projeler hazırlanmaktadır” dedi.

(Erkan BAYATLI)

banner155