BAĞ-KUR’lulara kredi ile emekli olma imkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borcu nedeniyle emekli olamayan BAĞ-KUR (4/B) sigortalıları banka kredisi ile emekli olabilecekler.

BAĞ-KUR’lulara kredi ile emekli olma imkanı

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) borcu nedeniyle emekli olamayan BAĞ-KUR (4/B) sigortalıları banka kredisi ile emekli olabilecekler.

09 Mart 2018 Cuma 08:45
BAĞ-KUR’lulara kredi ile emekli olma imkanı

SGK İl Müdürü Duran Cesur, “Dondurulmuş Bağ-Kur sürelerini de ihya ettiğinde emekli olabilecek sigortalılar 1 Mart ile 31 Mayıs 2018 tarihleri arası SGK İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat ederek Ziraat Bankasından aylık 1,28 faiz oranlı 48 aya varan vadeli kredi alabileceklerdir” dedi.

Cesur, konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi ile Bağ-Kur kapsamında olup kendi işini yapan ya da çiftçilik ile uğraşan vatandaşlarımızın ödeyemediği primlerini ödeyerek emekli olabilmeleri için SGK ile T.C. Ziraat Bankası arasında protokol imzalandı. Emeklilik için yaş ve yıl şartını tamamlamış ancak prim ve genel sağlık sigorta borcu olan Bağ-Kur sigortalıları ( eksik günü olup askerlik ve doğum borçlanması yapacaklar da dahil) bu krediden yararlanabileceklerdir. Dondurulmuş Bağ-Kur sürelerini de ihya ettiğinde emekli olabilecek sigortalılar 1 Mart ile 31 Mayıs 2018 tarihleri arası SGK İl Müdürlüğüne/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat ederek Ziraat Bankasından aylık 1,28 faiz oranlı 48 aya varan vadeli kredi alabileceklerdir. Geri ödemeler emekli maaşından taksitler halinde kesilecektir. Sigortalı isterse taksit tutarını bağlanacak maaş tutarının %90'na kadar çıkarabileceklerdir. Kredi alırken herhangi bir dosya masrafı ya da komisyon tahsil edilmeyecektir. Kredi kullanmak isteyen ve İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine müracaat eden sigortalıların aylık başvuru işlemlerinin eksiksiz bir şekilde yerine getirilecek, sigortalılığa esas kayıtlarının ve varsa birleştirilecek sigortalılık sürelerinin ve buna göre oluşacak prim borcu ile sigortalının yaşlılık aylığına hak kazanma koşullarını yerine getirip getirmediğinin tespit edilmesinden sonra ne kadar prim borcu olduğunun belirlenmesi halinde Ek-4 belgesi ile bankaya müracaat edebileceklerdir”

(Volkan SINAYUÇ)