“Ayrıştıran ve ötekileştiren bir okul müdürünün eğitime faydası olmaz”

Eğitim çalışanlarının ucuz koltuk vaatleri ve kapalı kapılar ardında verilen sözlere itibar etmemesi gerektiğini söyleyen Aydın, Türk Eğitim-Sen’in ilkeli sendikacılık anlayışıyla dimdik ayakta olduğunu ve 28 Ekim günü tüm illerde ek zam taleplerini dile getireceklerini vurgulayarak “Çünkü bizler kaybetmeyi ahlaksız bir teklife tercih edenlerdeniz” dedi.

Güncel 19.10.2014, 23:39 19.10.2014, 23:50
699
“Ayrıştıran ve ötekileştiren bir okul müdürünün eğitime faydası olmaz”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, Milli Eğitim’de sözlü sınavlara ve mülakat sistemine kökten karşı olduklarını vurgulayarak özellikle okul yöneticiliklerine son yapılan atamaların hak edenin değil, biat edenin göreve geldiğini ortaya koyduğunu söyledi.

Çorum’da basın çalışanları ile Sera Otel’de düzenlenen kahvaltıda biraraya gelen Selim Aydın ve Türk Eğitim-Sen yöneticileri, mülakat sisteminin biat edenlerin kadrolaşmasının anahtarı olduğunu, bu nedenle bu sisteme kökten karşı olduklarını, 2.5 dakikada karpuzun bile seçilemediği bir ülkede eğitim yöneticisinin seçilmesinin kabul edilemeyeceğini vurguladı.

Eğitim çalışanlarının ucuz koltuk vaatleri ve kapalı kapılar ardında verilen sözlere itibar etmemesi gerektiğini söyleyen Aydın, Türk Eğitim-Sen’in ilkeli sendikacılık anlayışıyla dimdik ayakta olduğunu, her üyelerinin de böyle düşünmesi gerektiğine inandıklarını anlatarak “Çünkü bizler kaybetmeyi ahlaksız bir teklife tercih edenlerdeniz” şeklinde konuştu.

Yönetici görevlendirme sürecinde Milli Eğitim Müdürlüğü’nde sözlü sınavların yapılmaya başlandığını söyleyerek sürecin aynı zamanda Milli Eğitim yöneticileri için de bir sınav olduğunu anlatan Selim Aydın, “Şu ana kadar yapılan hataları telafi etmek için de bir fırsattır. İnşallah teraziyi şaşırmazlar. Malum sendika kapalı kapılar ardında koltuklar dağıtıyor. Cep telefonlarına çekilen mesajlarla teyit ediliyor bu yapılan paylaşımlar. Mesajı alan okul müdürleri de utanmadan, sıkılmadan “bana hangi isimler verilirse ben onlarla çalışırım” diyebiliyor. Biz bu haksızlıklara neden olabilecek, politize olmuş bu yöneticileri de biliyoruz. Böyle ayrıştıran, ötekileştiren bir okul müdürünün eğitim öğretime faydası olur mu?”

Milli Eğitim Müdürlüğündeki yöneticilerin iradelerine sahip çıkmaya, müdür yardımcılığı görevlendirme sürecinde okul müdürlerine yapılacak olan veya yapılan ahlaksızca baskı ve tehditlere fırsat vermemelerini arzu ediyoruz. Tabi müdürlerin de bu noktada omurgalı olması gerektiğini de hatırlatmamız gerekiyor. MEB’de yaşanan yönetici atama rezaleti konusunda sendikamız, takdire şayan bir direniş sergilemiştir. Ülke genelinde büyük bir erdemle mücadele ortaya koyan, eğitim çalışanlarının kazanılmış haklarını müdafaa etmek için eylem ve etkinliklerimize iştirak eden bütün üyelerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Memuru ve emeklisini toplu sözleşme masasında satan bir sendikanın dünyanın hiçbir ülkesinde olmadığını, bütçeden memura ayrılan paranın 3 milyar TL’sini Hükümete bırakan bir sendikanın ülkemizde bulunduğunu ve bu acziyet nedeniyle kamu çalışanının ciddi oranda mağdur olduğunu anlatan Aydın sözlerini şöyle sürdürdü:

“İlk defa alamadığımız enflasyon farkını hatırlatmak istiyorum. Malum sendikanın talimatla imzaladığı Toplu Sözleşme ile 2014 yılında yapılan maaş zammı sadece 123 TL oldu. Aile yardımı zammı sıfır! Çocuk parası zammı sıfır! Fazla çalışma ücreti zammı sıfır! Ek ödeme zammı sıfır! Ek ders zammı sıfır! Tazminat zammı sıfır! İkramiye zammı sıfır! İşte bunların bütçesi de, yandaşların sendikacılığı da koskoca bir sıfırdır.

Türk Eğitim-Sen in toplu sözleşme döneminde yaşanılanları unutması ve unutturması mümkün değildir. Türkiye Kamu-Sen olarak 28 Ekim Salı günü tüm illerimizde “Ek zam talebimizi” seslendireceğiz. Bütün eğitim çalışanları ve milletimiz emin olsun ki; Türk Eğitim-Sen dimdik ayaktadır. Eğitim çalışanlarının haklarının müdafaa edilmesi ve kazanımlarının artırılması, Türk milletinin birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bekası yolunda biz varız! Hiçbir denge hesabı gütmeden ve hiç kimseye biat etmeden onurlu mücadelemizi sürdüreceğiz”
(Volkan SINAYUÇ)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@