AYM önünde “Sertel” nöbeti başladı

Anayasa Mahkemesi önünde “siyasal özgürlük” nöbetine başlayan Atila Sertel destekçileri, “Biz ön seçimde Atila Sertel’e oy verdik. 13 bin kişinin oyunu alan Atila Sertel, üçüncü sırada yer aldı. Oyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz. Anayasa Mahkemesi’nin özgürlükler yönünde karar vermesini bekliyoruz” dediler.

Güncel 25.04.2015, 00:18 25.04.2015, 00:19
410
AYM önünde “Sertel” nöbeti başladı
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyesi olduğu gerekçesiyle milletvekili adaylığı düşürülen Atila Sertel’e destek için İzmir’den Ankara’ya gelen grup, Anayasa Mahkemesi önünde “siyasal özgürlük” nöbetine başladı.
Ön seçimde Atila Sertel’e oy veren CHP üyeleri ve Sertel’i destekleyenlerden oluşan grup, “Biz ön seçimde Atila Sertel’e oy verdik. 13 bin kişinin oyunu alan Atila Sertel, üçüncü sırada yer aldı. Oyumuzun boşa gitmesini istemiyoruz. Oyumuzun arkasındayız. Sertel’e oynanan oyununun karşısındayız. Anayasa Mahkemesi’nin özgürlükler yönünde karar vermesini bekliyoruz” diye görüş bildirdiler.
Öte yandan sabah erken saatlerden itibaren Anayasa Mahkemesi önünde beklemeye başlayan gruba destek için CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay da geldi. Burada bir açıklama yapan CHP İzmir Milletvekili ve CHP İzmir 2. Bölge Milletvekili Adayı Mustafa Balbay, şunları söyledi:

“MİLLİ İRADE GASP EDİLMİŞTİR”
“Yüksek Seçim Kurulu Atila Sertel’in siyasal özgürlüğünü tutuklamıştır. Bu düpedüz milli irade gaspıdır. CHP demokrasiyi genişletmek için ön seçim yaptı ama YSK’da demokrasiyi daraltmak için her şeyi yapıyor. Siyasete katılma yolları böylesine engellerle dolu olmamalıdır. Anayasa Mahkemesi’nin iki yıldır sürdürdüğü özgürlüklerden yana tutumunu burada da bekliyoruz. Atila Sertel, İzmir Gazeteciler Cemiyeti’nde ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nda görev ve yetkilerini devrederek bu kurumlardaki sorumluklarının dışına çıkmıştır. Basın İlan Kurumu Genel Kurul üyeliği de ön seçimde rekabeti etkileyici bir durum değildir. Anayasa Mahkemesi’nin listelerin kesinleşeceği bugün saat 17.00’ye kadar bir karar vermesini bekliyoruz. Atila Sertel, 30 yıllık mücadelesiyle CHP listelerinde milletvekilliği hak eden kişilerin başında gelmektedir.”
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@