“Aydınlanma devrimlerine her zaman sahip çıkacağız”

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası (Eğitim-İş) İl Temsilciliği, ölümünün 21’nci yılında Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu özlemle andı.

Güncel 26.01.2014, 21:48 26.01.2014, 21:48
477
“Aydınlanma devrimlerine her zaman sahip çıkacağız”
Eğitim İş’te tarafından düzenlenen Uğur Mumcu anma etkinliğine İl Temsilcisi Duran İrdeli açılış konuşması yaptı. İrdeli, demokrasi şehitlerinden Gazeteci Yazar Uğur Mumcu’yu 21. Ölüm yıl dönümlerinde saygı, minnet ve şükranla andıklarını söyledi.
Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok gibi bir çok aydının Türk ulusunu aydınlattıkları için Türkiye Cumhuriyeti’ni yok etmek isteyen güçler tarafından haince katledildiğini söyleyen İrdeli “Uğur Mumcu ve Muammer Aksoy Atatürkçü düşüncenin gerçek savunucuları idi. Laiklik ve hukukun üstünlüğünü, ulusal bütünlüğü savunarak, kalemleri ile halkın gerçekleri öğrenmesini sağlıyorlardı. Cumhuriyeti, demokrasiyi, barışı ve bilimi savundular. Her zaman yolsuzluğa, yoksulluğa, sömürüye, talana, vurguna karşı çıktılar. Terörün her türlüsüne, bölücülüğe, gericiliğe karşıydılar. Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin, Türkiye üzerindeki haince amaçlarını açıklayarak halkı aydınlatıyorlardı” diye konuştu.
Mumcu gibi aydınların her zaman Ulu Önder Atatürk’ün izinde olmamızı, adalet ve demokrasinin kurumsallaşacağı, laik, demokratik ve çağdaş bir ülkede çocuklarımızı yetiştirmenin gerekliliğini anlattığını söyleyen İrdeli şunları söyledi: “Onlar gerçek bir yurtsever idi. Bedenleri susturulsa da, gerçekleri yazan kalemleri, yazdıkları hafızalardan asla silinmeyecektir. Demokrasi şehitlerimizden gazeteci araştırmacı yazar Uğur Mumcu’yu 21.ölüm yıl dönümlerinde ve her zaman bütün şehitlerimizi saygı, minnet ve şükranlarımla anıyorum. Mekânınız cennet olsun. Sizler rahat uyuyun. Türk ulusu sizin çizdiğiniz yoldan devam edecektir. Cumhuriyetin aydınlanma devrimlerine her zaman sahip çıkacak ve sonsuza kadar atamızın izinde olacağız”
Çok sayıda katılımın olduğu anma programına Radyo Umut Sahibi Uğur Çınar da konuşmacı olarak katıldı. Kimi mesleklerin bazı insanların adıyla anıldığını, o kişilerin o mesleğin sembolü haline geldiğini anlatan Çınar, Uğur Mumcu’nun iletişim fakültelerinin gazetecilik bölümlerinde ve gazeteciliğe herhangi bir gazetede yeni başlayan kişilere bu mesleğin ilk gününde iyice anlatılması gereken bir idol olduğunu vurguladı.
Uğur Mumcu ve öldürülen diğer gazetecilerin ailelerinin bugüne değin akçeli hiçbir işe el uzatmadıklarını kaydeden ve 24 Ocak 1993’ten bu yana 12 hükümet, 8 başbakan, 18 içişleri bakanı değiştiğini söyleyen Çınar, “Geçen onca zamana rağmen Uğur Mumcu’nun katillerini bulup çıkartmak bizim namus borcumuzdur diyerek kamuoyu önünde yemin verenlerin bu borcu ödemelerini bekliyoruz. Eli kalem tutan, Cumhuriyet aydınlanmasına gönülden bağlı, düşünen, sorgulayan herkes bilir ki 24 Ocak 1993’ü anlamak için 24 Ocak 1980’i iyi kavramak tahlil etmek gerekir. Bu tarih itibari ile uluslar arası tekellerin mal ve hizmet pazarına dönüşen y ordumuzda üçlü bir sacayağı oluşturan din siyaset ve ticaretin üzerinde yükselen serbest bir piyasa ekonomisi ile bizler hep çağ atladık” dedi.
Slayt gösterileri ve müzik dinletilerinin de yer aldığı anma programında Uğur Mumcu için bir dakikalık saygı duruşunda da bulunuldu. (Volkan SINAYUÇ)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@