Av sezonu başlıyor

Türkiye genelinde avlanma bölgelerinden bugünden itibaren bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avının yapılabileceği açıklandı.

Güncel 21.08.2020, 22:34
241
Av sezonu başlıyor

Türkiye genelinde avlanma bölgelerinden bugünden itibaren bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avının yapılabileceği açıklandı. Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde av yapılabileceği, ayrıca yaban domuzu avının ilave olarak Salı günü de yapılabileceği bildirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından av dönemine ilişkin bir bildiri yayınlandı. Yayınlanan bildiride ülkemizde 2020-2021 av döneminin bugün başlayacağı açıklandı.

Valilik Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığıyla Merkez Av Komisyonu tarafından alınan kararlar da açıklandı. Buna göre av döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarının belirlendiği, alınan kararın 12 Ağustos 2020 tarihli ve 31211 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiği bildirildi.

Konuyla ilgili açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Merkez Av Komisyonu; avın açılış ve kapanış tarihlerini, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini, avlanma günlerini, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini, mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün bugün bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır. Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir. Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 19 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
34°
parçalı bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@