Av sezonu 16 Ağustos’ta başlıyor

Yeni dönem av sezonunun, 16 Ağustos'ta yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacağı bildirildi.

Av sezonu 16 Ağustos’ta başlıyor

Yeni dönem av sezonunun, 16 Ağustos'ta yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacağı bildirildi.

14 Ağustos 2014 Perşembe 01:16
Av sezonu 16 Ağustos’ta başlıyor
Yeni dönem av sezonunun, 16 Ağustos'ta yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacağı bildirildi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından av sezonuyla ilgili yapılan açıklamada, sezonun 16 Ağustos’ta yaban domuzu ve çakal avı başlayacağı ifade ederek, “diğer türlerden bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekin kargası, kara leş kargası, leşkargası, saksağan avı 23 Ağustos 2014 tarihinde, yabani tavşan, ada tavşanı, tilki ve kaya sansarı avı 4 Ekim 2014 tarihinde, kum kekliği, kınalı keklik ve çil keklik avı 15 Ekim 2014 itibari ile, sakarmeke, sakarca, macar, ördeği, tepeli patka, boz ördek, fiyu, kaya güvercini tahtalı karatavuk ve çulluk avının 1 Kasım 2014 tarihi itibari ile başlayacaktır” denildi.

2014-2015 Av Dönemi’nde avına izin verilen av hayvanlarının Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatil günlerinde avlamanın serbest bırakıldığını, ayrıca yaban domuzu, bıldırcın ve üveyik avının bu avlanma günlerine ek olarak Salı günü de yapılabileceği ifade edilen açıklamada şöyle denildi: “Ülkemizde kara avcılığını düzenleyen temel yasa 11.07.2003 tarihinde yürürlüğe giren ‘4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu’dur. Kanun, av ve yaban hayvanlarını ve yaşama ortamlarıyla birlikte korunmasını ve geliştirilmesini amaçlamaktadır. Dünyanın ortak mirası olan ve her geçen gün nesilleri tehlike altına giren av ve yabanıl kaynakları sürdürülebilir kılarak gelecek kuşaklara aktarmak, Bakanlığımızın yanı sıra tüm kurum ve kuruluşların ortak hedefi olmalıdır.

Ülkemizde 18 yaşını doldurmuş silah taşıma ehliyetine sahip av ve yaban hayatı ile ilgili eğitim alarak sınavda başarılı olan avcılar, avcılık belgesi ve avlanma izin kartı alma şartıyla yasal olarak av yapabilir. 20 Mayıs 2014 tarihinde toplanan Merkez Av Komisyonu 2014-2015 av dönemine ilişkin kararlarını almıştır. Karara göre ülke genelinde avlanma 16 Ağustos 2014 tarihinde yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır. Avlanma süreleri içinde ve avlanma günlerinde çarşamba, cumartesi, pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) avlanmak serbesttir. Ayrıca, yaban domuzu bıldırcın ve üveyik avı bu avlanma günlerine ek olarak salı gününde de yapılabilecektir. Avcı başına bazı av hayvanlarının günlük avlanma limitleri; Bıldırcın 10, üveyik 8, karatavuk-sakarca 3, çulluk-sakarmeke 4, yabani tavşan 1, kınalı keklik - kum kekliği ve çil kekliği toplam 2, yeşilbaş-boz ördek- fiyu- çamurcun- macar ördeği-tepeli patka- elmabaş patka ve çıkrıkçın toplamda 6, adatavşanı-kaya sansarı 2, yaban domuzu (bek ve yürüyüş avında avcı başına) 2’, tilki 2 adet olarak belirlenmiştir.

Avlanma; örnek ve özel avlaklarda yürürlükteki mevzuat çerçevesinde, devlet ve genel avlaklarında ise Bakanlıkça avlak bazında belirlenen yıllık avlanma kotalarının kullanımı şeklinde gerçekleştirilecektir. Zehirli veya uyuşturucu yem, ilaç vb. malzemeler avlanmada kullanılamaz. Bakanlıkça izin verilen geleneksel avcılık hariç, her türlü kapan, olta, ilmek, ağ, ökse, alaca, kafes ve tuzaklar avlanmada kullanılamaz. Yaban hayvanlarının yavrularını yakalayarak alıkoymak; boş dahi olsa bu hayvanlarının yumurtalarını toplamak ve bulundurmak yasaktır. Avlaklara kedi ve köpekler başıboş bırakılamaz.

Mülki amirler, köy muhtarları, köy ihtiyar heyetleri, yerel avcılık kuruluşları ve diğer kuruluşlar kendi bölgelerindeki avlakları, avcılara yasaklayamazlar, avlanmanın yasaklandığı sahalarda avlanmaya izin veremezler. Bu karardaki yasaklara, kısıtlamalara ve düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında çeşitli kanun ve mevzuatlara göre işlem yapılır”
(Kemal YOLYAPAR)
Son Güncelleme: 14.08.2014 01:17