Av. Rumi Bekiroğlu: “Temel amacımız Çorum’u büyütmek”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şubesi Başkanı Av. Rumi Bekiroğlu, derneğin her geçen gün güçlenerek ve üye sayısını artırarak yoluna devam ettiğini belirterek, Çorum’da henüz 3 aylık bir geçmiş olmasına rağmen önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi.

Güncel 06.04.2014, 20:52 06.04.2014, 21:44
1250
Av. Rumi Bekiroğlu: “Temel amacımız Çorum’u büyütmek”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Çorum Şubesi Başkanı Av. Rumi Bekiroğlu, derneğin her geçen gün güçlenerek ve üye sayısını artırarak yoluna devam ettiğini belirterek, Çorum’da henüz 3 aylık bir geçmiş olmasına rağmen önemli bir mesafe kat ettiklerini söyledi.

MÜSİAD Çorum Şubesi’nin ilk olağan genel kurulunda bir konuşma yapan Rumi Bekiroğlu, Çorum’u diğer illerden ayıran en önemli özelliklerinden birisinin sahip olunan müteşebbis ruhu olduğunu belirterek, “Çünkü Çorum ilimizde 1960’lı yıllarda başlayan sanayileşme hamlesi, 1970’li yıllarda artarak devam etmiş ve girişimcilerimiz yaptıkları yatırımlarla Çorum’un adını Anadolu Kaplanları arasına yazdırmayı başarmışlardır. Hızla gelişen ve sanayileşen şehirlerden biri olmuştur” dedi.

Bekiroğlu, Çorum MÜSİAD Şubesi’nin, müteşebbislere yön göstermek, hedeflenen değerlere ulaşabilmek amacıyla, şehrin sanayisini bir adım daha ileri taşıyarak dışa açılmasını sağlayan bir araç olacağını vurguladı.

Bekiroğlu, konuşmasında şu konulara değindi:

“Manevi ve kültürel değerleri taşıyan, toplum yararını kişisel çıkarlarının üstünde tutan, ülke kalkınmasına ve ihtiyaçlarına cevap verecek beceri, deneyim ve teknolojiye sahip arkadaşlarımızla bir araya geldik.

Elbette bu çatı altındaki başarılarımız, ekip ruhuyla çalışmanın bir sonucu olarak elde edilecektir. MÜSİAD ulusal ve uluslararası üretim ve ticaret dünyasındaki rolünü artırmayı hedeflerken, Çorum’da hedeflerine değerli üyelerimiz ile birlikte ulaşacaktır.

Çorum’un, Anadolu’nun kuzeyinde parlayan bir yıldız olma arzusu, sizin gayretlerinizle gerçekleşecektir. En büyük gücünüz sahip olduğunuz birikimlerinizdir. Sonuçta başarı, sizlerin, şehrimizin ve dolayısıyla ülkemizin olacaktır.

Çorum insanı her şeyi devletten beklemeyen girişimci yapısı ile “Kalkınmada Çorum Modeli” diye nitelendirilen, bir kalkınma modeli oluşturmuş, Türkiye’ye örnek olmuş bir şehirdir.

Tarihten süzülen şehir olmakla beraber aynı zamanda bir sanayi şehri olan Çorum, Cumhuriyet ile birlikte ticari hayatı hızla gelişen ve bugün sanayi faaliyetleri ile ülke ekonomisine de önemli katkılar sunan bir kenttir.

Başkent Ankara’ya ve Akdeniz Bölgesine bağlayan yolların Çorum’dan geçmesiyle birlikte, girişimciler Çorum’u tarım kentinden sanayi kenti haline getirmeyi başarmışlardır.

Çorum ilimizi diğer illerden ayıran en önemli özelliklerinden birisi sahip olduğumuz müteşebbis ruhumuzdur. Çünkü Çorum ilimizde 1960’lı yıllarda başlayan sanayileşme hamlesi, 1970’li yıllarda artarak devam etmiş ve girişimcilerimiz yaptıkları yatırımlarla Çorum’un adını Anadolu Kaplanları arasına yazdırmayı başarmışlardır. Hızla gelişen ve sanayileşen şehirlerden biri olmuştur.

Anadolu’da, sanayi denilince genellikle büyük sanayi firmalarına ara mallar üreten firmalar akla gelirdi. Ama bugün Çorum, Anadolu’da bunun dışına çıkabilmiş çok değişik sektörlerde güçlü bir üretim ve ticaret şehri olmuştur.

Çorum MÜSİAD Şubesi, müteşebbislere yön göstermek, hedeflenen değerlere ulaşabilmek amacıyla, şehrin sanayisini bir adım daha ileri taşıyarak dışa açılmasını sağlayan bir araç olacaktır.

Çorum ilimize daha çok yatırım çekmek ve mevcut ihracatımızı daha çok arttırmak için çalışmaktayız.

Bizler hedeflerimiz doğrultusunda ilerlerken MÜSİAD’ın tecrübelerini ve vizyonunu şubemizdeki girişimcilerle paylaşarak, onları yönlendirmesi ve desteklemesi, inanıyorum ki Çorum’a çok ciddi değer sağlayacaktır.

Çorum MÜSİAD olarak amaçlarımızı; kişisel gelişim, kurumsal gelişim, sektörel gelişim, kültürel gelişim, toplumsal gelişim ana başlıkları altında toplayabiliriz.

Ayrıca MÜSİAD Çorum Şubesi olarak; üyelerimizin bilgi birikimi ve deneyimlerini artırarak yüksek kalite ve standartta mal ve hizmet üretmelerini sağlamak amacıyla yerli ve yabancı meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, eğitim-öğretim kurumları ve üniversiteler ile doğrudan veya dolaylı olarak işbirliği ile çalışmalar yapılacaktır.

Girişimciliği teşvik etmek, işsizliği azaltmak, kalifiye insan gücü yetiştirmek ve üyelerimizin üretim dış ticaret ve pazarlama kapasitelerini artırmak amacıyla uluslararası kuruluşlarla; KOSGEB, TSO, İŞKUR gibi kurumlarla işbirliği içersinde projeler yapılacaktır.

Dernek amacına uygun olarak yazılı görüntülü ve sesli yayın organlarından istifade ederek basın toplantıları düzenlenilecektir.

Müteşebbislerin vergi, SGK, primlerinden kaynaklanan yükünü azaltmak için çalışmalar yapılacaktır.

Dernek üyelerinin yeni pazarları yerinde görmek, incelemek ve pazar araştırması yapmak amacıyla dış ticaret gezileri düzenlenecektir.

Üyelerimizin verimli çalışmaları, satış teknikleri, insan kaynakları yönetimi, yönetim ve organizasyon, KOSGEB destekleri ve benzeri konularda eğitimler düzenlenecektir.

Toplumsal birlik ve beraberliğe katkı sağlamak amacıyla başarılı ve yoksul kişilere yardım edilecek, ayrıca sosyal faaliyetleri daha geniş çerçevede değerlendirip bu yönde faaliyetlerde bulunulacaktır.

Derneğimizin üye sayısını artırmak için çeşitli çalışmalar yapıldı. İlk olarak derneğin amacı çeşitli toplantı ve programlarla geniş kitlelere anlatmaya çalıştık. İlimizdeki çeşitli meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve basın-yayın kuruluşları ziyaret edilerek, derneğimizin amacı ve faaliyetleri hakkında kendilerine bilgiler sunulmuştur. Böylece üye sayımızı kısa sürede artırdık.”
(ÇORUM HABER)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Haziran 2020
İmsak 03:09
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:13
Yatsı 21:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@