Av. Burçin Solmaz Polat’tan bir haber hakkında açıklama

Avukat Burçin Solmaz Polat, 19 Ekim 2020 tarihli bir haberimizle ilgili düzeltme yazısı göndererek, müvekkili Sakine B. Ve Muzaffer B. Hakkında verilen savcılık mütalaası ile ilgili bilgilerin gerçeği yansıtmadığını savundu.

Güncel 03.11.2020, 18:45 03.11.2020, 19:46
992
Av. Burçin Solmaz Polat’tan bir haber hakkında açıklama

Av. Burçin Solmaz Polat, açıklamasında şöyle dedi:

“Savcılık mütalaasında; her iki katılan sanığın hakaret eylemlerinin karşılıklı olduğu ve ilk haksız hareketin kimden geldiğinin anlaşılamadığından her iki tarafa da cezalandırılması gereken eylemlerinden haksız tahrik hükümlerinin uygulanması gerektiği” şeklinde mütalaa verilmiştir. Yani savcılık mütalaasında sanık Muzaffer B. için haksız tahrik indirimi, ilk haksız hareketin kimden geldiğinin tespit edilememesi sebebiyle istenmiştir.

Haberde ise; Savcının mütalaasından hiç yazılmayan ifadeler kullanılarak, faili ve fiili haklı göstermeye ve kamuoyu üzerinde yanlış algı oluşturmaya yönelik bir dil kullanılmıştır. Haberde; ‘Savcı, bıçaklanan eşin başka bir erkekle olan mesajlaşmalarını gören sanığın eylemini, haksız tahrik altında gerçekleştirdiğini belirterek haksız tahrik altında eşe karşı kasten adam öldürmeye teşebbüs suçundan ceza verilmesini talep etti.’ şeklinde ifadeler kullanılmıştır.

Haber yapan kişi; gerçeğe aykırı haberiyle yargıyı yönlendirme suçunu işlediği gibi, olayın halka gerçeğe aykırı bir şekilde ulaşmasına da yol açmıştır. Kadın cinayetlerinin bu derece yoğun olduğu bir dönemde ve coğrafyada; yapılan bu haber kabul edilemez. Bu haber bir erkeğin işlemeye teşebbüs ettiği kadın cinayetine kılıf bulma amacına hizmet etmektedir. Bu sebeple; yapılan haberi gerek internet sitenizden gerekse gazete kanalıyla düzeltmenizi talep ediyoruz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-2°
açık
banner303
Namaz Vakti 30 Kasım 2020
İmsak 06:06
Güneş 07:36
Öğle 12:34
İkindi 15:00
Akşam 17:21
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@