“Atatürk’ün ilkeleri ışığında kararlılıkla yürüyeceğiz”

Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 79. Yılında Saygıyla Anıyoruz!

“Atatürk’ün ilkeleri ışığında kararlılıkla yürüyeceğiz”

Mustafa Kemal Atatürk’ü Ölümünün 79. Yılında Saygıyla Anıyoruz!

10 Kasım 2017 Cuma 22:36
“Atatürk’ün ilkeleri ışığında kararlılıkla yürüyeceğiz”

Eğitim-Sen Çorum şube Başkanı Mustafa Gül, Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de hayata gözlerini yumduğu günden bu yana, dünya üzerinde yaşanan gerginlik, çatışma ve savaşların durmaksızın devam ettiğini ifade etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün emperyalizme ve çağdışılığa karşı savaş açtığını belirten Gül, her ikisinde de başarılı olarak bu ülkeyi medeniyet yolunda ilerleten Atatürk’ten sonraki iktidarların bu çizgiden ayrıldığını anlattı. “Bugün ülkemiz Amerikan üsleri ile dolu, emperyalist politikaların bölgedeki taşıyıcısı durumuna getirilmiştir. Uygulanan yanlış politikalar sonucu Ortadoğu’daki emperyalist paylaşım savaşının içine sürüklenmiştir” diyen Mustafa Gül, Kurtuluş Savaşı’nda yan yana, omuz omuza mücadele eden, emperyalistlerin Türkiye’den kovulması için canını veren farklı inanç ve kimliklerden insanların, egemen güçlerin çıkarları doğrultusunda, yıllardır birbirine düşman haline getirilmeye çalışıldığını dile getirdi.

Gül, “Atatürk’ün ölümünden bu yana dünyanın dört bir yanında yaşanan savaşlar, çatışmalar ve katliamlar, O’nun yıllar önce söylediği “Yurtta barış, dünyada barış” sözünün anlamının, ne kadar doğru ve güncel bir ifade olduğunu açıkça gösteriyor.

Toplumsal düzende ise tek tip, itaat eden insan tipi yaratılırken, özellikle eğitim alanında çağdışı, bilimdışı uygulamalar yürürlüğe sokulmuştur. Kadınının ve erkeğin toplumsal yaşamda ayrıştırılması yoluna gidilmiştir.

Çağ dışılığa karşı emeğin, eşitliğin ve özgürlüğün cumhuriyetini yeniden kurmak için mücadelemize devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk`ün “Yurtta Barış, Dünyada Barış!” ilkesi doğrultusunda kararlıkla yürüyeceğiz.

Eğitimde ve bilimde ırkçı-gerici girişim ve uygulamaların etkisini arttırdığı, okullarımızdan başlayarak toplumsal yaşamın bütün alanlarının baskıcı ve otoriter uygulamalarla pek çok yönden kuşatma altına alındığı günümüz koşullarında, hayatı boyunca aydınlanmadan ve bilimden yana tutumuyla bilinen Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında saygıyla anıyoruz”

(Haber Merkezi)