Atatürk İlkokulu’nda deprem eğitimi

Milli Eğitim Müdürlüğü Sivil Savunma Uzmanı Mahir Odabaşı tarafından Atatürk İlkokulu’nda öğrencilere deprem ve korunma eğitimi verildi.

Güncel 11.01.2014, 00:26 11.01.2014, 00:27
642
Atatürk İlkokulu’nda deprem eğitimi
Anasınıfı öğrencilerine deprem oyunlaştırarak anlatıldı. Çocukların da görev aldığı eğitimde hem çocuklar sıkılmadı, hem de öğrendiler. Anasınıflarına verilen eğitimin çok önemli ama maalesef ülkemizde bu afet eğitiminin yanlış verildiğini kaydeden Odabaşı, deprem sonrasında ve yıkıntı altında mahsur kalınması halinde yapılması gerekenleri şu şekilde anlattı:
“Panik ve korku havasını en aza indirmeye gayret edip; kendinize moral vermeye çalışınız. Kurtarma ekiplerinin size mutlaka ulaşmaya çalışacaklarını hayal ediniz.
Cep telefonu yanınıza düşmüşse ve hatlar kesilmeyip çalışıyorsa, hemen sizi tanıyan bir yakınınıza ulaşmaya çalışın ve ulaşabilirseniz bulunduğunuz yeri ona tarif ediniz.
Enerjinizi tasarruflu kullanmaya çalışınız. Durmadan bağırmak yerine, ara sıra kontrollü olarak “imdat” diye bağırınız.
Hareket alanınız kısıtlıysa kendinizi zorlamayınız. Çevrenizde cam kırıkları, elektrik kabloları varsa daha dikkatli hareket etmeye çalışınız. Ağzınıza toprak dolup; bağırma imkanız yoksa; sert bir cisimle su borusuna, kalorifer peteğine vb. sert cisimlere vurarak yerinizi belirtmeye çalışınız.
Kanamanız varsa, aynı zamanda da çok susamışsanız ve yanınızda yeterli miktarda su bulunsa bile içmeyiniz. Parmağınızı suya batırarak dudağınızı ıslatarak susuzluğunuzu gidermeye çalışınız.” (Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:02
Güneş 05:40
Öğle 12:50
İkindi 16:41
Akşam 19:51
Yatsı 21:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@