Atardamarı yırtılıp, kalbi 3 kez durdu

Çorum’da ana atardamarı yırtılan ve kalbi üç kez duran hasta yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Atardamarı yırtılıp, kalbi 3 kez durdu

Çorum’da ana atardamarı yırtılan ve kalbi üç kez duran hasta yapılan başarılı bir operasyonla sağlığına kavuştu.

09 Mayıs 2017 Salı 19:48
Atardamarı yırtılıp, kalbi 3 kez durdu

Tedavi gördüğü dış merkezde, kalpten çıkan ana atar damarın yırtılıp patlaması nedeniyle acil olarak Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine nakledilen 62 yaşındaki Satı Patlak’ın hastaneye kabulüne müteakip kalbi durdu.

Acil ekibinin ilk müdahalesine olumlu yanıt veren hasta acil olarak hızla ameliyathaneye nakledildi. Bu sırada 2. kez kalbi durdu ve müdahaleye tekrar yanıt verdi. Ameliyat masasına alındığı sırada 3. kez kalbi duran ve kasık atardamarlarından kalp akciğer makinesine bağlatılıp tüm vücudu 15 dereceye kadar soğutulan hastanın patlamış olan aort atardamarı suni damarla değiştirildi.

Yrd. Doç. Dr. Adem İlkay Diken, Yrd. Doç.Dr. Adnan Yalçınkaya, Op. Dr. Mehmet Emir Erol, Op. Dr. Sertan Özyalçın ve Op. Dr. Arif Selçuk tarafından gerçekleştirilen ve başarılı geçen bu hayati operasyonun ardından yoğun bakım ünitesine alınarak uyutulan hasta hızlı bir nekahat döneminin ardından Kalp ve Damar Cerrahisi servisine alındı. Takiplerinde genel durumu hızla toparlayan hasta şifa ile evine taburcu edildi.

Kalp ve damar cerrahisi kliniğinin tesisinin 5. yılında olan Hitit Üniversitesi’nde artık bu tür hayati kalp ve damar ameliyatları rutin olarak yapılır hale geldi.

Böylelikle her dakikanın onlar için altın değerinde olduğu bu hastalar Ankara gibi illere sevk ile yaşanan vakit kayıplarından ve muhtemel hayati tehlikelerinden kurtulmuş oldular.

Ailede erken yaşta kalp hastalıklarına bağlı vefat hikayesi olan, yüksek tansiyonlu hastalarda aort damarının genişleyerek incelmesi ve patlaması riski yüksek.

Bu hastaların rutin sağlık kontrollerinin erken dönemde yapılması, ileride gelişebilecek hayati komplikasyonların önüne geçmek için mutlaka gerekli olduğu belirtildi.

(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 10.05.2017 08:59