“Asla teslim olmayacağız”

Türk-İş’e bağlı Şeker İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme kararı alınan ve aralarında Çorum Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu 14 fabrikanın satışının durdurulması için tüm Çorumluları seferber olmaya davet etti.

“Asla teslim olmayacağız”

Türk-İş’e bağlı Şeker İş Şube Başkanı Sefer Kahraman, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından özelleştirme kararı alınan ve aralarında Çorum Şeker Fabrikası’nın da bulunduğu 14 fabrikanın satışının durdurulması için tüm Çorumluları seferber olmaya davet etti.

25 Şubat 2018 Pazar 21:50
“Asla teslim olmayacağız”

Türkiye’de Şeker Fabrikaları’nın 2008 ve 2011 yılında özelleştirme kararı alındığını hatırlatarak o dönemde yapılan mücadele ile bunun engellendiğini hatırlatan Sefer Kahraman, son özelleştirme kararının da durdurulması için tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlara görev düştüğünü vurguladı.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için dava açtıkları belirterek bu özelleştirilmenin stratejik açıdan çok sakıncalı olduğuna dikkat çeken Sefer Kahraman, Çorum Şeker Fabrikası’nın da ilimiz ekonomisine büyük bir katkı sağladığını, sadece geçen yıl yapılan üretim ve yan kollarıyla birlikte piyasaya 290 milyonluk bir ödeme gerçekleştirildiğini anlattı.

Şeker Fabrikaları’nın özelleştirilmesine karşı başlattıkları kampanyaya tüm Çorumluların katılımını beklediklerini dile getirerek etkinliğe Şeker sektörü ile asıl ilgili olan Ziraat Odası ve Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin davet edilmesine rağmen katılmadığını vurgulayarak sert tepki gösteren Kahraman, “Doğal pancar şekerinden üretilen ürünlerin yenilmesi ile insan sağlığı korunmalıdır. Gayemiz büyük devletimizin ve milletimizin karşısında diz çöken emperyalist güçlerin Siyonist ülkelerin bu yeni oyununu bozmaktır. Cargill gibi firmaların bitmesini istediği, ülkenin gözbebeği, atar damarı olan doğal pancar şekerine sahip çıkmaktır. Fabrikalarımızın bacalarını söndürmek, binlerce kişinin işsiz kalmasını sağlamak isteyen emperyalist güçlere karşı bu imza kampanyasını başlattık” diye konuştu.

Şeker işçisinin dün olduğu gibi bugün de devletinin yanında olduğunu, üniter yapıyı bozacak unsurlara karşı milli manevi değerlerine sahip çıktığını ve bundan sonra da çıkacağını belirten Şeker-İş Sendikası Şube Başkanı Kahraman sözlerine şöyle devam etti: “Bugün de milletimizin ağzının tadının bozulmamasını istiyoruz. Şeker işçisi geçmişte iki saat fazla mesai yaratarak bir farkındalık yaratmıştı, Çorum Şeker Fabrikası geçen yıl işçisine, çiftçisine, nakliyecisine ve dolayısıyla esnafına 290 milyonluk bir katkı sağladı. 844 bin ton pancarı işleyen fabrikada 113 bin 170 ton şeker, 37 bin 850 ton melas, 219 bin 424 ton küspe üretildi. Böyle bir katma değeri ve istihdamı olan Çorum’un tek sanayi kuruluşuna sahip çıkılmalıdır.

Çorum Şeker Fabrikası, bu haliyle özelleştirilirse başta pancar çiftçisi, besici, nakliyeci, yöre esnafı olmak üzere hepimiz büyük kayıplar yaşar, mağdur oluruz. Şeker Fabrikası’nın sağlamış olduğu istihdam ve katma değerin tüm bölgeye büyük faydası var. Tüm Çorumlular başta olmak üzere tarım ve hayvancılık alanında faaliyet gösteren tüm sivil toplum kuruluşları ile birlikte özelleştirme girişiminin durdurulması için 2008 ve 2011 yılında olduğu gibi kararlı bir mücadele vermeliyiz.

Geçmişte gelen tepkilerle geri adım atılmıştı. Şimdi de aynı oyunu oynuyorlar. Bizler bir haftadır büyük bir destek görüyoruz. Bu iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi Türk tarımının yok olmasına zemin hazırlar. Siyasi irade bu konudaki kararını tekrar gözden geçirerek emperyalist güçlerin ekmeğine yağ sürmemelidir. Bu konu ülkemiz için önemlidir. Şeker-İş hiçbir siyasi partinin karşısında değildir. Bugüne kadar gıda sektöründe özelleştirilen hiçbir kuruluş ayakta kalamamıştır. Bunun için Şeker Fabrikalarını masa başında kaybetmek istemiyoruz. Sağduyunun kazanacağına inanıyorum. Unutmayın bu sektörde biterse yarın çocuklarınız sizleri sorgular. Şeker fabrikaları özelleştiğinde 1-2 yıl çalıştırırlar daha sonra yerlerine gökdelenler dikerler. Biz artık bu olayların gündeme gelmesini istemiyoruz”

Şeker Fabrikaları’na gelen bir yazı ile yeni dönem için revizyon, bakım çalışmalarının durdurulduğunu da söyleyen Sefer Kahraman, “Sehpaya çıkarıldık, ölüm fermanını bekliyoruz. Ama asla teslim olmayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 25.02.2018 19:44

banner155