“Aşıkpaşazade ile birlikte Osmanlı tarih yazıcılığı sistemli hale geldi”

Hitit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kaya, 15. yüzyılda yaşayan Aşıkpaşazade ile birlikte Osmanlı tarih yazıcılığının sistemli hale geldiğini söyledi.

Güncel 02.01.2014, 23:55 02.01.2014, 23:55
349
“Aşıkpaşazade ile birlikte Osmanlı tarih yazıcılığı sistemli hale geldi”

Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Belediye ve Hitit Üniversitesi tarafından düzenlenen “Hitit Söyleşileri” etkinliğinin ikinci toplantısında Elvançelebi’nin torunlarından olan Osmanlı’da Yıldırım Beyazıt’tan Fatih döneminin sonuna kadar ki devirde yaşanan olayları not eden Aşıkpaşazade anlatıldı. Belediye Konferans Salonu’ndaki söyleşiyi Vali Yardımcısı Fikret Zaman, Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru ile davetliler takip etti.
Anadolu’da Osmanlı’dan önceki dönemde tarih yazıcılığının gelişmediğini ancak tarih yazıcılarının o dönemde de bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Gökhan Kaya, “Menakıbname, destansı ve epik anlatılardır. Hayali olaylarla gerçek bilgiler birbirine girmiştir. Modern tarih bilimcileri hayali olaylarla gerçekleri ayırt etmekle yükümlüdürler” diyerek, Aşıkpaşazade’nin ölene kadar Osmanlı tarihini baştan sona kadar yazan ilk kişi olduğunu söyledi.
Aşıkpaşazade zamanında Osmanlı tarih yazıcılığının sistemli hale geldiğini kaydeden Kaya, “Kendisi Çorumludur, Mecitözü’nde doğmuştur. Baba İlyas, Aşıkpaşa, Elvan Çelebi ve Aşıkpaşazade bunların hepsi akrabadır. Aşıkpaşazade kendisini Baba İlyas Horasani’ye bağlıyor. Aşıkpaşazade’nin tarihi bütünüyle Türkçedir. Çok rahat, anlaşılabilir bir dili vardır. 15. yüzyıl Anadolu Türkçesi’nin en iyi örneklerinden birisidir” dedi. (Taner ŞİMŞEK)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
20°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 03:53
Güneş 05:34
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:58
Yatsı 21:32

Gelişmelerden Haberdar Olun

@