Aşgın: “Akıllı Şehir Projesi’nin sonuçlarını hayata geçireceğiz”

Avrupa Birliği Şehri Eşleştirme Hibe Programı- Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesi, Anitta Otel'de düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Aşgın: “Akıllı Şehir Projesi’nin sonuçlarını hayata geçireceğiz”

Avrupa Birliği Şehri Eşleştirme Hibe Programı- Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesi, Anitta Otel'de düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

14 Ocak 2020 Salı 23:05
Aşgın: “Akıllı Şehir Projesi’nin sonuçlarını hayata geçireceğiz”

Toplantıya Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın'la birlikte Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Litvanya Büyükelçisi Audrius Brüzga, Macaristan Büyükelçiliği Ataşesi Istvan Berce, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Heyet Başkanı Cemal Baş, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Turgut İlgü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Bayraktar, Litvanya'nın Telsiai Belediye Başkanı Kestutis Gusarovas, Macaristan'ın Szarvas Belediye Başkanı Mihaly Babak ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Toplantının açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Akıllı Şehirler Projesi’nin kapanış programında dünyanın birçok ülkesinden özellikle de Avrupa Birliği ülkelerinin belediye başkanlarıyla bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti ifade etti. Yaklaşık bir yıldan beri devam eden proje kapsamında Avrupa'daki örnek uygulamaların proje ekibi tarafından yakından incelendiğini dile getiren Aşgın, Hollanda'da yapılan inceleme gezisine kendisinin de katıldığını ifade etti.

Akıllı şehir uygulamalarının yanı sıra proje kapsamında şehir eşleştirmelerini de çok önemsediklerini dile getiren Belediye Başkanı Aşgın, “Proje içerisinde yer alan mesai arkadaşlarımız ve akademisyenlerimizle bundan sorası için neler yapabiliriz, bunları konuşacağız. Önümüzdeki süreçte neler yapacaklarımızı, neler yapmamız gerektiğini tek tek inceleyeceğiz. Bunları bir bir uygulamaya koyacağız” dedi.

“AKILLI ŞEHİR PLATFORMU KURDUK”

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesinin kapanışında yaptığı konuşmada ortak aklın ve şehri birlikte yönetmenin çok önemli olduğunun altını çizdi. Çorum Belediyesi olarak ortak aklı önemsediklerini ifade eden Aşgın, "Şehrimizi birlikte yönetmek çok önemli. Bu nedenle geçtiğimiz aylarda şehrin Akıllı Şehir Platformunu kurduk. Şehrimizin tüm dinamiklerini bir arada tutmaya çalıştık. Mesela Mimarlar Odası Başkanımızı, Kent Konseyimizin temsilcilerini, şehrimizin sivil toplum kuruluşlarını davet ettik. Şehrimizin çözüm bekleyen konularında yapacağımız çalışmalarla ilgili bir vizyon ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde yapılan toplantıda şehrimizin ulaşım konusu ele alındı. Platforma olan ilgiden de hayli memnun olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Şehrimizin tüm paydaşlarını bundan sonraki toplantılarda da aramızda görmek istiyoruz" diye konuştu.

“İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ”

Projeyi ilk baştan beri çok önemsediklerini dile getiren Başkan Aşgın, kardeş şehir ya da şehirler arası iş birliğinin bundan sonra da devam edeceğini ifade ederek, “Avrupa Birliği’ne üye ülkelerin belediyeleriyle hedefleri olan, rekabetçi olan, temiz olan bu şehir o birlikteliğe neler katabilir, neler alabilir, bu sürecin başlangıcı olarak düşünüyoruz. Bu anlamda biz Çorum Belediyesi olarak, projede birlikte yer aldığımız şehirlerimizle kardeş olmak istiyoruz” dedi.

“AKILLI ŞEHİRLER FİKİR VE PROJE YARIŞMASI DÜZENLEDİK”

Akıllı Şehir İçin Yol Haritası Projesi kapsamında Çorum'daki ilk ve orta öğrenim ile yüksekokulları kapsayan bir yarışma düzenlediklerini söyleyen Belediye Başkanı Dr.Halil İbrahim Aşgın, “104 evladımız bu yarışmayı projeleriyle katıldı. Her biri kıymetli fikir ve projeler idi. Seçici kurul, projeleri seçmekte bayağı zorlandı. Yarışmaya katılan ve ödül alan tüm kardeşlerimi kutluyorum" dedi.

Akıllı Şehirler Proje ve Fikir Yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilmesiyle devam eden program toplu fotoğrafın çekilmesiyle sona erdi.

(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 14.01.2020 23:14