“Aşağı Sanayi’yi mutlaka taşıyacağız”

Devlet kurumu olarak yapmaları gereken birçok işlerinin bulunduğunu belirten Külcü, “Ama bir de esnaf ve STK’larla el ele vererek yapacağımız işler var. İşte bu onlardan birisi. Planı ve projesi olan, işini özümseyen ve önemseyen her esnafa, örgüte, odaya, meslek kuruluşuna Belediye olarak kapımız her zaman açık. Yeter ki şov peşinde değil, iş peşinde olsunlar” dedi.

Güncel 17.10.2014, 00:17 17.10.2014, 00:19
1612
“Aşağı Sanayi’yi mutlaka taşıyacağız”
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Küçük Sanayi Sitesi’nde geçtiğimiz yıl yaptırılan 162 işyerine ilaveten 450 işyerinin daha yaptırılacağını belirterek, Aşağı Sanayi’nin artık taşınması için bir mazeret kalmadığını söyledi.

SS Hitit 19 Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından Küçük Sanayi Sitesi’nde yaptırılan 450 dükkân için kura çekilişi töreninde konuşan Külcü, “Bugün gerçekten benim için heyecanlı bir gün. Sizlerle gerek bu salonda, gerekse başka mekânlarda defalarca görüştük, toplandık ve kararlar aldık. O kararlar doğrultusunda kooperatif yönetimi de bir takım adımlar attı.

Haziran ayının başında yine bu salonda toplantı yapmıştık. Şimdi 6 ay geçti. Bugün dükkânların çekiliş kurası için bir aradayız. Herkesin gönlünde elbette ‘en güzel yer bana çıksın’ diye geçer. Ama bir de imkânlar var. O imkânlar ölçüsünde Allah gönlünüzden geçen yeri size nasip etsin” dedi.

450 işyeri için zorlu bir süreç yaşandığını ifade eden Külcü, “Nerede yapılacağından tutun da nasıl yapılacağına kadar birçok görüşme yapıldı. Bunun neticesinde önümüze bir proje çıktı. Bu proje doğrultusunda 2 yıl sonra dükkânların tamamı bitmiş ve teslim edilmiş olacak” şeklinde konuştu.

Belediye olarak bu konuya sadece 450 işyeri gözüyle bakmadıklarını belirten Külcü, “Siz burada kendinize dükkân yaptırdınız ancak bizimle birlikte yeni Çorum hayalinin de yol arkadaşlığını yapıyorsunuz. Aşağı Sanayi’yi mutlaka oradan kaldırmamız lazım. Oradaki esnaf kardeşlerimizi üzmeden, kırmadan, dökmeden dükkânlarını taşımak istiyoruz. Bunu, yeni Çorum için, daha modern, yaşanabilir, planlı bir şehir inşa etmek için yapmak istiyoruz” diyerek, işyeri sahiplerinin de çözümün ortağı olduğunu dile getirdi.

Külcü, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“162 dükkân el ele verilerek yapıldı. 450 dükkânı da bu şekilde yapabiliriz dediler ve yola çıktılar. Hamdolsun bugün kuraları çekiyoruz. 1 ay sonra temel atma törenini yapacağız. 2016’ya gelindiğinde herkes yeni dükkânına taşınırken, biz de Aşağı Sanayi’ye yoğunlaşmış oluruz. Şehirde ne kadar banka şubesi varsa onlara teklif sunulması profesyonel bir davranıştır.

Belediye olarak bu çalışmayı bir de şu açıdan önemsiyoruz. Devlet kurumu olarak yapmamız gereken çok işimiz var. Ama bir de esnaf ve STK’larla el ele vererek yapacağımız işler var. İşte bu onlardan birisi. Planı ve projesi olan, işini özümseyen ve önemseyen her esnafa, örgüte, odaya, meslek kuruluşuna Belediye olarak kapımız her zaman açık. Yeter ki şov peşinde değil, iş peşinde olsunlar.

Çözülemeyen hiçbir sorunun olmadığı bir Çorum hayal ediyoruz. Göreve geldiğimiz günden itibaren el yakan sorunların üzerine gideceğiz ve çözeceğiz dedik. Sabah esen rüzgâra göre yâda Hasan’ın, Ahmet’in, Mehmet’in hatırına göre bir karar almadık. Hep cesur olmaya, verdiğimiz sözün arkasında durmaya özen gösterdik. Sizlerle birlikte yeni Çorum’u inşa edeceğiz. Bu Çorum’un, düne göre daha planlı, daha yeşil, yolları geniş, sanayisi planlı, yaşam alanları daha konforlu olacak.”


(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@