Artık Çorum’un da bir yaşam koçu var

Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan ve özellikle sanat ve spor dünyasının ünlü isimleriyle beraber hayatımıza giren “koçluk” mesleği, insanlara yeni ufuklar aralıyor. Yaşam koçu, yönetici koçu, öğrenci koçu ve aile koçu gibi dallara ayrılan bu mesleğin ülkemizdeki geçmişi 70’li yılların sonuna kadar dayansa da Çorum, koçluk mesleğiyle profesyonel anlamda Fuat Aykaç’la tanışmış oluyor.

Güncel 17.10.2014, 23:28 17.10.2014, 23:29
3409
Artık Çorum’un da bir yaşam koçu var
Fuat Aykaç, Çorum’un ilk yaşam koçu…
25 yıllık devlet memurluğunun ardından insanlara faydalı olabilecek işler yapmak için yeni arayışlara giren Fuat Aykaç, internet üzerinden yaptığı araştırmalar sonucunda 2006 yılında “koçluk” kavramıyla tanışmış…
Bursa’da bulunan İD Koçluk Ajansı ile temasa geçen Aykaç, bu ajansın sahibi ve Profesyonel Koç Eğitmeni Figen Öztürk’ün eğitimlerine katılmış. 2013 yılının Mayıs ayında eğitimlerini tamamlayarak “Uzman Koç” olan Fuat Aykaç, 11 Nisan 2014 tarihinden itibaren Bahçelievler’deki ofisinde hizmet vermeye başlamış.
Fuat Aykaç, profesyonel koçluğun, bireyler ve organizasyonların performanslarını arttırarak, iş ve özel yaşamlarında sıra dışı sonuçlar elde etmelerini sağlayan sürekli mesleki bir ilişki olduğunu belirterek, “Koçluk süreci sonucunda danışanlar öğrenme kapasitelerini geliştirir, kişisel performanslarını artırır ve yaşam kalitelerini geliştirirler.” diyor.

Yaşam koçu nedir?
Koçluğun etik bir meslek olduğunu ve bu mesleğin kendi içinde yaşam koçluğu, yönetici koçluğu, öğrenci koçluğu ve aile koçluğu gibi dallara ayrıldığını belirten Fuat Aykaç şöyle konuştu:
“Özel hayatında, iş hayatında ve ilişkilerinde sorun yaşayan kişiler, karar vermekte güçlük çekenler, kendisini kısır döngü içerisinde hissedenler ve bakış açısını değiştirerek motivasyonunu artırmak isteyen herkes, bir yaşam koçundan destek alabilir.”

Öğrenciler de koça danışabilir
Fuat Aykaç, koçluk mesleğinin en yaygın dallarından biri olan öğrenci koçluğu hakkında da şunları söyledi:
“Uyum sorunu olan, başarı grafiğini yükseltmek isteyen, sınav stresi, motivasyon eksikliği ve özgüven problemi yaşayan tüm öğrencilere danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Ayrıca kariyerine yön vermek isteyen, verimli ders çalışamayan, okuduğunu anlayamayan ve temel yeteneklerini geliştirmek isteyen bütün öğrenciler, koçların rehberliğinden yararlanabilirler.”

Kimler koç olabilir?
Fuat Aykaç, iletişim konusunda başarılı ve yetenekli herkesin koçluk eğitimlerine katılarak, koç olabileceklerini dile getiriyor. Koçluk sertifikalarının, merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (UPKD) ile İstanbul’daki Koçluk Platformu Derneği tarafından düzenlendiğini belirten Aykaç şu bilgileri verdi:
“Profesyonel Koçluk için 60 saatlik Foundation of Coaching programına başlayan koç adayları, aynı zamanda profesyonel bir koçla çalışmaya da başlar ve 100 saat koçluk uygulaması sonunda, Uzman Koçluk (Certified Coach) programına geçer. Bireysel ve kurumsal koçluk alanlarında profesyonel yetkinliklerin tümünü kazandıran 90 saatlik bu programı tamamlayanlar Uzman Koç olarak, yaşam koçu, kariyer koçu, öğrenci koçu, ebeveyn koçu şeklinde bireysel koçluk alanlarında çalışabilecekleri gibi, yönetici koçluğu ve takım koçluğu gibi kurumsal koçluk alanlarında da çalışabilirler.”

“Salim Uslu’ya teşekkürler”
Yaşam ve Öğrenci Koçu Fuat Aykaç, koçluk mesleğinin ülkemizde yeni yaygınlaşmaya başlamasına rağmen aslında geçmişinin 70’li yıllara kadar uzandığını belirterek sözlerini şöyle tamamladı:
“Türkiye’de yakın zamana kadar koçluk mesleğinin bir kanunu bile yoktu. 29 Haziran 2013 tarihli ve 28692 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan kanunla koçluk mesleği artık ülkemizde de yasal bir zemine oturtuldu. Bu kanunun hazırlanması ve çıkarılması aşamasında Çorum Milletvekili Salim Uslu’nun aktif rol aldığını biliyorum. Kendisini görürsem, bu konuda Sayın Uslu’ya teşekkür edeceğim.”
(Recep SERBES)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
18°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@