Armutlu Dede Türbesi şaşkınlık uyandırıyor

Kunduzhan Mahallesi’nde bulunan Armutlu Dede Türbesi ve türbenin bulunduğu evin duvarından sarkan armut ağacı ilgi odağı oldu. Evin duvarından çıkan armut dallarının gövdesinin ortada olmayışı yanında, yıllardır bu evde oturan Irak uyruklu kiracının, evin oturma odasında “yatır” olduğunu bilmeyişi de şaşkınlıkla karşılanıyor.

Güncel 12.03.2019, 22:40
6344
Armutlu Dede Türbesi şaşkınlık uyandırıyor

Irak uyruklu kiracı, “Uzun süredir bu evde oturuyordum, türbe olduğunu bilmiyordum” derken, mahalle sakinleri de, Armutlu Dede ile ilgili ilginç bilgiler veriyorlar.

68 yaşındaki Zeki Özdemir, “Mahallemizde çok sayıda türbe var. Bunlardan birisi de Armutlu Dede Türbesi. İnsanlar bu türbelere gelip dua ederler. Dilek bile dileyen olur. Örneğin sürekli burnu kanayan hemen yanda bulunan Kan Dede Türbesi’ne gelir ve bir daha burnunun kanamaması için dua eder, şifa arar. Adını armut ağacından alan Armutlu Dede Türbesi’ne gelen de dua edip isteklerde bulunur. Ağacın gövdesinin duvarın içinde kaldığını tahmin ediyorum” dedi.

Hüseyin Sakarya, sürekli burnunun kanadığını , yaptığı dua sonrası kanamasının kesildiğini belirterek, Kan Dede gibi Armutlu Dede’ye de çevre sakinlerinin büyük bhürmet gösterdiklerini söyledi.

İsmail Sakarya ise “Ağacı gördüm, içeriye girdiğimde ağacın gövdesi ortada yoktu. Duvarın içerisinde olabileceğini düşünüyorum. Ancak, duvar da çok ince, bu beni düşündürüyor” diye konuştu.

(Yusuf ÇINAR)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@