“Arılarda verimi arttırmak için doğru damızlık kullanılmalı”

Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından “Arıcılıkta Başarı Koşulları” konulu seminer dün düzenlendi.

Güncel 18.12.2014, 00:14 18.12.2014, 00:15
1807
“Arılarda verimi arttırmak için doğru damızlık kullanılmalı”
Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından “Arıcılıkta Başarı Koşulları” konulu seminer dün düzenlendi.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda gerçekleşen seminere Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Saygı ile çok sayıda arı yetiştiricisi katıldı.
Seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yücel Saygı, Osmancık’ta hayata geçecek proje için Arı Yetiştiricileri Birliği’ne 22 dönüm arazi tahsis edildiğini belirterek, “Kurulacak ıslah istasyonunda 200 koloniden oluşan damızlık sürü ve ilk etapta 400 ana arı yetiştirme kutusu bulunacak. Çorumlu arıcılar başta olmak üzere yurt çapındaki tüm arı yetiştiricilerinin damızlık ana arı ihtiyacına cevap vermeyi planlıyoruz” dedi.
Arıcılık konusunda Türkiye’de önemli uzmanlardan birisi olan Prof. Dr. Muhsin Doğaroğlu ise “arıcılıkta başarının koşulları” hakkında bilgi verdi.
İçerisinde bulunduğumuz bilgi çağında artık arıcıların kulaktan dolma bilgilerle arıcılık yapmaması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Doğarolu, "Sandıkların birbirine yakın konulması, soğuk hava, kötü anaç arı, yanlış bakım ve besleme, yaşanan hava değişiklikleri, genç arıların kaynak bulamamaları arıların ölümüne neden olmaktadır. Arıcılarımız mutlaka arıların bakımlarından, taşınmasına kadar her konuda bilgilerini yenilemeleri gerekmektedir” dedi.
Arıcılık işiyle uğraşılırken bir yandan üretim yapıp, diğer yandan da verimi arttırmak için uğraşmak zorunda kalındığını belirten Doğaroğlu, “Verimi arttırmak için çok önemli bazı noktalar var. Bunlardan ilki çiçek kaynağının kullanımı. Bizim hammaddemiz çiçek. Bunun yanında damızlık kullanımı çok önemli. Biliyorsunuz bizde ana arı tek. Diğer hayvancılık dallarına göre hem avantajlı hem de dezavantajlıyız.
Çünkü doğru bir iş yaptığımızda hem ana arıyı hem de kovanı ıslah etmiş oluruz. Ama yanlış kullanırsak her iki çalışma da boşa gider. Bakım ve besleme konusunda son zamanlarda alışılagelmiş bir sürü yanlışlık mevcut.
Geçmişte arıcıların bildiği bazı çok temel noktalar vardı. Bugün onları hatırlatmak zorunda kalıyoruz. Çünkü son zamanlarda dezenformasyon dediğimiz, yanlış bilginin oluşturduğu dalga dalga yanlışlıklar var. Popülasyon bizim ordumuz, askerimiz. Bunun doğru kullanımı bize savaş kazandırır ancak biz bunu yanlış kullanıyoruz. İş yapabileceği zamanda iş yaptırmıyoruz. Mesela bal mevsimi geliyor, mevsim başlangıcında arı bal yapmıyor yavru yapıyor. Arıları yavruya yatkın ya da bala yatkın diye ayırmak son derece yanlış. Her arı bal yapar, her arı yavru yapar. Önemli olan onun zamanlamasını doğru yapmaktır. İşçi arı gençlik döneminde yavru yaparken, yaşlılık döneminde bal yapıyor. Eğer kovan içerisindeki koordinasyonu doğru ayarlayamazsak arıya bal yaptırmak yerine yavru yaptırırız. Modernizasyonun kullanımı da karşılaştığımız bir başka temel sorun” şeklinde konuştu.
Arının doğal bitki örtüsü üzerindeki etkilerini de anlatan Doğaroğlu, arının olmadığı yerde yaşamın ve üremenin mümkün olmadığını belirterek, yeni nesil ilaçların üretimdeki etkinlerini de örneklerle gösterdi. Doğaroğlu, kışı geçiren arıların bal üretimine hazırlanabilmeleri için beslenmeye ihtiyaçları olduğunu belirterek, "Bu da kovanlara verilen şerbetle yapılıyor. Bu şerbetlerin temeli şeker ama hangi tür şeker kullanıldığı da önemli. Buradaki fruktoz da mısır nişastasından değil, şeker pancarından elde edilmeli. Çünkü mısır nişastasından elde edilen fruktoz, arılarda sindirim sistemi sorunlarına ve dolayısıyla arı soylarının tükenmesine neden oluyor" dedi.
Yemlemenin sadece arıların açlık durumunda, beslenmesi amacıyla ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılması gerektiğini ifade eden Doğaroğlu, beslemenin arının bal üretmeye başlamasından önce de sonlandırılması gerektiğini aksi takdirde yemin kaynağı ne olursa olsun arının ürettiği balın hileli olacağını kaydetti.
Seminer soru-cevap şeklinde sona erdi.
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@