30 Ocak 2014 Perşembe 22:49
Arı üreticilerine 120 ay vadeli kredi
Arı Üreticileri Birliği’ni Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Odabaş yaptığı açıklamada Finansbank ile görüş birliğine vardıklarını ifade ederek, arıcılara da tarımsal kredi sağlandığını ve arıcıların arı, arı ekipmanları gibi konularda kaynak amacıyla Finansbank’ın kredi imkanlarından yararlanabileceklerini söyledi. Üreticilerin artık kolaylıkla kredi alabileceklerini söyleyen Odabaş, arıcılık yaparak para kazanılabileceğini herkesin göreceğini dile getirdi.
Finansbank Çorum Şubesi Tarım Bankacılığı Portföy Yönetmeni Bektaş Şahin ise konuşmasında, tarım sektörünün ihtiyaçları doğrultusunda ürün ev hizmetler sunmaya devam edeceklerini, çiftçileri tohumdan hasada her aşamada destekleyeceklerini kaydetti. Çiftçiler için özel olarak hazırlanan kredi paketi ile düşük faizli ve uygun ödeme koşulları ile 120 ay vadeli geri ödeme imkanı sunduklarını ifade eden Şahin, bu aşamada Finansbank olarak destek verdikleri faaliyet kollarından birinin de arıcılık olduğunu söyledi.
Tarım çalışanlarının mevsimsel şartlarını dikkate alarak kredi ödemelerini müşterilerinin gelir elde etme dönemine uygun olarak Tarımsal hizmet ağını genişleterek 2014 yılında 65ilde 150’yi aşkın şube ile çiftçilere hizmet etmeyi hedeflediklerini vurgulayan Şahin, tarımsal işletmelerin modern tekniklerle üretim yapan, ölçek ekonomisine uygun, yerel ve uluslararası pazarlara entegre olmasını sağlayacak yapıya ulaşmalarına destek vererek sektörle birlikte büyümeyi hedeflediklerini ifade etti.
Arıcılık kredisi ile sezon içinde kovan, nakliye, ana arı ya da arı kolonisi alımı, balmumu, şeker gibi tüm üretim giderlerinin karşılanabileceğini kaydeden Bektaş Şahin, kredinin işletme maliyetinin %85’ini karşıladığını 24 aya kadar vade imkanı tanındığı gibi 1-3-6 ya da 12 ayda bir ödemeli olabildiğini söyledi. Şahin arıcılık yatırım kredisinin de 48 aya kadar vadeli olabildiğini ifade etti.
Son Güncelleme: 30.01.2014 22:53