“Araştırma üniversitesi olmak için bilimsel altyapıyı kurduk”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, üniversite bünyesindeki uygulama ve araştırma merkezlerinin müdürleri ile bir araya geldi.

Güncel 04.03.2019, 21:18
324
“Araştırma üniversitesi olmak için bilimsel altyapıyı kurduk”

Gerçekleştirilen toplantıda yeni araştırma-geliştirme projeleri geliştirmeye yönelik değerlendirmeler yapılarak çok disiplinli çalışmalar için fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantıda konuşan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, sayısı 20’ye yakın olan merkezlerinin her geçen gün içeriklerini değiştirerek güzel çalışmalara imza atmaya devam ettiğini ifade ederek, “Şu ana kadar özellikle bir üniversitenin olmazsa olmazı eğitim faaliyetleri ile ilgili altyapıyı oluştururken, bizim gibi yeni üniversitelerden beklenenin ötesinde bir araştırma üniversitesi olabilmek için bilimsel altyapıyı da oluşturduk” diye konuştu.

Bu noktada ilk olarak HÜBTUAM’ın oluşturulmasının, MYO’lara verilen ağırlığın, TEKNOKENT’in kurulmasının ve proje ofisine merkezler içinde en büyük hacimde altyapı desteğinin verilmesinin bu anlayışın bir ürünü olduğunu belirten Rektör Alkan, bunun somut çıktılarının da alınmaya başlandığını kaydederek, üniversitelere aktarılan her 1 birim karşılığında üniversitelerin 6 birim ekonomik değer yarattığı verisi göz önüne alındığında Ar-Ge çalışmaları için yapılan altyapı yatırımlarının anlamının daha da ortaya çıktığına dikkat çekti.

Araştırma üniversitelerinin en önemli bileşenlerinin AR-GE merkezleri olduğunu ifade eden Alkan, HİTÜ’deki uygulama ve araştırma merkezlerinin bu doğrultuda büyük önem arz ettiğini vurgulayarak “Uygulama ve araştırma merkezlerimiz diğer bölümlerde görev yapan arkadaşlarımızla beraber kurumsal düzeyde üniversitemiz adına işbirliği ve bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmaların ve projelerin sayısını arttırmak için ulusal kaynaklarımızın yanı sıra uluslararası kaynaklara ulaşmak için gerekli girişimler yapılmalıdır” dedi.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@