“Arasta’yı tarihi dokusuna uygun olarak restore etmeliyiz”

Arasta konusunda hiçbir zaman lafı eğip bükmeden, düşünceleri neyse onu söylediklerini ve bugün de aynı şeyi söylediklerini kaydeden Külcü, “Yargı kararını verdi. Bundan böyle ilgili karar çerçevesinde bazı şeyler yapılmalıdır. Arasta böyle kalmamalı, mutlaka birşeyler yapılmalı. Bu anlamda Arasta’da bir restore gerekiyor ve biz yeniden göreve geldiğimizde bunu yapacağız” dedi.

Güncel 03.03.2014, 22:32 03.03.2014, 22:34
822
“Arasta’yı tarihi dokusuna uygun olarak restore etmeliyiz”
Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Arasta ile ilgili yapılması gereken bir çok işin bulunduğunu belirterek, “Lafı eğip bükmeyi sevmem. Arasta ile ilgili bir mahkeme kararı var. Ama bu halini de tarihin yok olması olarak düşünüyorum. Arasta, tarihi özelliği anlamıyla yavaş yavaş elden çıkıyor. Burada tarihi dokusuna uygun olarak bir çalışma yapmamız gerekiyor” dedi. Külcü, Arasta ile ilgili hukuk çerçevesinde proje üreteceklerini ifade ederek, esnafla birlikte restorasyon çalışması başlatacaklarını dile getirdi.

“Bizim burada olmamızın özel bir sebebi var. Seçim çalışmamıza Gazi ve İnönü caddelerinden başlayabilirdik ama biz istedik ki, Arasta’da esnaf sofrasına oturalım” diyerek, konuşmasını devam ettiren Külcü, “Gezdiğimiz yerlerde, ziyarete gittiğimiz yerlerde oya değil duaya talibiz. İhtiyacımız olan şey hayır duasıdır. Birbirimize olan gönül kapımızı açmışsak, zaten bunun arkasından gerekli olan destek neyse zaten o gelir. Zor olan gönül kapısının açılmasıdır. Siyaset yaptığımız sürece sadece buna talip olmaya devam edeceğiz” dedi.

EMANETE HAKKIYLA SAHİP ÇIKTIK
Külcü, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“5 yıl önce bizlere inandınız, güvendiniz ve emaneti teslim ettiniz. 5 yılın sonuna geldiğimizde hafızalarımızı tazelersek; 1,2,3 yıl nasıl geçti, belediyecilikte ne yaptık diye kendi kendimize sual ettiğimizde Allah’a şükür emaneti zai etmediğimizi görüyoruz. Emanete hakkıyla sahip çıktık.

“MESAİ MEFRUMU GÖZETMEDİK”
Gece demeden, gündüz demeden çalıştık. Baş başa bağlı, baş padişaha bağlı. Belediye Başkanı 9’da gelip 4’de giderse o işçiyi, memuru çalıştırabilir misiniz? Önce kendimiz erken gelmeye başladık. Mesai 5 deyince çıkıp gitmedik. Biz çıkmayınca müdürler de çıkmamaya başladı. Bunun sonucunda ise başarı geldi. Geçmiş dönemlerin hiçbirinde yapılamayan kadar iş yaptık, proje hazırladık. Bunların hepsini birer birer hayata geçirdik.

“PROJELERİMİZİ CUMARTESİ GÜNÜ AÇIKLAYACAĞIZ”
2009 seçimleri döneminde bir kitapçık dağıtmıştık. O zaman şehirde müthiş bir heyecan uyandığını gördük. Bunlar seçim hikayesi olsun diye yazılmadı. ‘O kitapçığı masamızın üzerinde tutacağız ve her akşam eve gitmeden önce projelerimiz hangi aşamaya geldi diye bakacağız’ demiştik. Birkaçı hariç hemen hepsini yaptık. Hatta o kitapçıkta olanın 3-5 kat daha fazlasını yaptık ve şehrimize hediye ettik.

5 yılda belediyenin neyi var neyi yok öğrendik. Bütün bu tecrübe ve bilgilerden sonra yeni projeler hazırladık. Cumartesi günü büyük bir salon programıyla bunları açıklayacağız.

“ÇORUM’DAKİ DEĞİŞİMİ HERKES GÖRÜYOR”
Bu şehir bize neden oy vermeli? Sadece Recep Tayyip Erdoğan için mi, partimizi sevdiği için mi oy vermeli? Elbet de bunlar için oy versin ama 5 yıl sonra nasıl bir şehir görmek istediğini bilerek de oy versin. 5 yıl içerisinde Çorum, bizim yol yürüyüşümüzü gördü. Bu şehirdeki değişime hep birlikte şahit olduk. Yollarıyla, parklarıyla, spor tesisleriyle, altyapısıyla büyük bir değişim yaşandı. Sadece Gazi ve İnönü Caddesi’nde 11 ayrı çalışma yaptık. Riskli bir işe girmiştik. İnsanların şikayet etmeye ve kızmaya hazır olduğu bir yerde, bu caddelerde çalışma yaptık. Göreve geldiğimizde sadece 22 kilometre yağmursuyu vardı. Şimdi 102 kilometreye çıktı. Tüm bunları 5 yıl içerisinde yaptık. Şehir şimdi değişime şahit oluyor. 30 Mart’ta milletimiz en güçlü şekilde bu desteği verecektir.

“ÜLKENİN ÜZERİNDE OYNANAN OYUNLAR VAR”
Ülkemizde oynanan oyunlar var. 17 Aralık meselesi, gazetelerde yazılıp çizildiği gibi değil. 3 ay önce bu seçim sadece bir yerel seçimdi. Şimdi Türkiye, yeni Türkiye’yi inşa etsin mi etmesin mi? 30 Mart artık bunun seçimi haline geldi.

Ak Parti bu ülkeye istikrar getirmemiş olsaydı ne 1 kilometre duble yol, ne TOKİ, ne havaalanı, ne hastane yapılabilirdi. TÜSİAD’ın cebine, İstanbul dukalığının cebine 700 milyar dolar para girmiş olurdu.

Artık boyalı medyanın da sonu gelecek. Manşetler iktidar olmadık, milletin duası ve desteği ile iktidar olduk.”
(Taner ŞİMŞEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
10°
parçalı az bulutlu
banner133
Namaz Vakti 02 Haziran 2020
İmsak 03:10
Güneş 05:04
Öğle 12:43
İkindi 16:41
Akşam 20:12
Yatsı 21:58
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@