“Aracın hasarı karşılanıyor, ama bir de değer kaybı var”

Akar Hasar Danışmalık Sahibi Habip Doğan, kazalarda aracın değer kaybının da tazmin edilebileceğini belirterek, mahkemelerin veya Sigorta Tahkim Komisyonu’nun, araçta ne kadar değer kaybı olduğuna karar verebildiğini söyledi.

Güncel 14.05.2018, 20:59
1230
“Aracın hasarı karşılanıyor, ama bir de değer kaybı var”

Merkezi Adana olmakla birlikte, Çorum başta olmak üzere Samsun, Hatay, Kars ve Tekirdağ’da da şubeleri bulunan Akar Hasar Danışmanlık firması, trafik kazalarında hasarın karşılanması yanında, araçların değer kaybının telafisi yönünden de büyük duyarlılık gösteriyor.

Akar Hasar Danışmalık Sahibi Habip Doğan, 2003 yılından beri aktif olarak hizmet verdiklerini anlatırken, trafiğe kayıtlı 21.6 milyon aracın bulunduğu ülkemizde, her gün irili-ufaklı binlerce kazanın yaşandığına dikkat çekerek, “Sigorta şirketleri hasarı bir şekilde karşılarken, çoğu insanımız, aracın değer kaybının da hasar olarak tanımlandığını bilmiyor. Trafik kazasına karışan bir araç tamir edilmesine rağmen satılmak istendiğinde piyasa değerinde kayıp oluyor. İşte bu değer kaybının da tazmin edilmesi mümkün” diye konuştu.

Habip Doğan, konuya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Değer kaybını, herhangi bir hasar yaşadığınızda karşı tarafın trafik sigorta poliçesini düzenleyen sigorta şirketinden talep edebilirsiniz. Eğer sigorta şirketi, kabul edilebilir bir tutar teklif etmez veya talebinizi reddederse, tüm sorumlulara karşı dava açma hakkınız var.

Aracın değer kaybı hesaplaması, belirli kriterler çerçevesinde yapılıyor.”

Trafik kazaları sonunda yaşanan mağduriyetlerin ardından, bir de tazminat sorunu ile uğraşmak gerektiğine vurgu yapan Habip Doğan, ölüm, sakatlık veya ağır yaralanma durumlarında, 250 bin liraya varan tazminatın mağdurların hesaplarına aktarılmasını sağladıklarını ifade etti.

Trafik kazasında yaralanan “kusurlu sürücüler dışındaki” herkesin, istediği özel veya devlet hastanesinde her türlü ameliyat ve tedavi hizmetini 250 bin liraya kadar hiçbir ücret ödemeden alabildiğini de belirten Habip Doğan, tedavi sürecinde cepten harcanan paraları tahsil ettiklerini, yaralının yaşamını kolaylaştıracak tüm ürünlerin tedarikini sağladıklarını da sözlerine ekledi.

(Aliye ÖNCEL)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-1°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 29 Kasım 2020
İmsak 06:05
Güneş 07:34
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@