Altı Nokta üyeleri, hastanedeki engellerle ilgili Zorlu’ya bilgi verdi

Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi üyeleri Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Op. Dr. Musa Zorlu’ya nezaket ziyaretinde bulunarak yeni görevinde başarılar dilediler.

Güncel 12.02.2014, 22:10 12.02.2014, 22:12
858
Altı Nokta üyeleri, hastanedeki engellerle ilgili Zorlu’ya bilgi verdi
Altı Nokta Körler Derneği Çorum Şube Başkanı Kürşat Abid Ahıshalı, Mali Sayman Arslan Şahin, Sosyal İşler Sekreteri Talip Kavlak, Yönetim Kurulu Üyesi Fazlı Koçak ile dernek üyelerinden Mümin Aslan ve Cuma Aykaç, Hastane Yöneticisi Zorlu’ya erişebilirlik konusunda gözlemlerini ve isteklerini dile getirdiler.

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Poliklinikleri’nde erişebilirlik konusunda birtakım eksikliklerin olduğunu belirten Altı Nokta Körler Derneği Şube Başkanı Kürşat Abid Ahıshalı, yetkililerle bilgi alışverişi yaparak bu eksikliklerin giderilebileceğini söyledi.

Altı Nokta Körler Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Fazlı Koçak ise, “Gözlemlerimiz doğrultusunda hastane asansörlerinde sesli uyarı cihazlarının yetersiz olduğunu ve kabarma yazıların bulunmadığını tespit ettik. Ayrıca engelli ve yaşlı giriş kapısı önünde aşırı yığılma oluyor, kapı önünde ayaküstü sohbetler yapılıyor. Bunu önlemek için sensorlu kapının yapılması bizim geçişimizi kolaylaştıracaktır. Poliklinikler için kılavuz yol göstericilerin olması da görme engelli vatandaşlar için kolaylık sağlayacaktır” diyerek, hastanedeki gözlemlerini Zorlu’ya aktardı.

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Musa Zorlu ise, “İnsanın gönül gözü görmüyorsa gözünün görmesi hiçbir şey ifade etmiyor. Sizler erişebilirlik adına eksiklikleri bizlerden daha iyi görüyorsunuz. Tespitleriniz doğrultusunda isteklerinizi hayata geçireceğiz. Hastanemizde poliklinik girişlerine buton yaptırmayı düşünüyoruz. Engelli hastalarımız butona basacak ve hosteslerimizin çağrı cihazları devreye girecek. Böylece hastalarımızın polikliniklere erişimini kolaylaştıracağız. Ayrıca engelli hastalarımız için dinlenme odası da hazırlayacağız. Hastalarımız tahlil sonuçlarını beklerken bu odada dinlenebilecekler” diyerek, erişebilirlik adına hastanede birtakım yenilikleri hayata geçireceklerini belirti.

Zorlu, görme engelli vatandaşların yürüyüşünü kolaylaştırmak adına polikliniklerde yapılması istenilen kılavuz yolu için araştırma yapacaklarını belirterek, asansör panolarına kabartma tuşların ve sesli uyarı butonunun takılması, engelli giriş kapısının yenilenmesi ve engelli hastalar için dinlenme odasının yapımı için biran önce çalışma başlatacaklarını söyledi.

Musa Zorlu ayrıca, 2 ay gibi kısa bir zamanda erişebilirlik adına eksikliklerini gidereceklerini belirterek, kendilerini ziyaret edip gözlemlerini dile getiren Altı Nokta Körler Derneği üyelerine nazik ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
açık
banner303
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@