Alkan’dan iş dünyasına çağrı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Çorum’un turizm potansiyelinin artmasına ve kültür envanterinin zenginleşmesine katkı sağlayan ilimizdeki kazılara iş dünyasından destek beklentisini dile getirdi.

Güncel 20.10.2018, 00:24 20.10.2018, 00:29
437
Alkan’dan iş dünyasına çağrı

Türkiye’de Roma dönemine ait dört antik barajdan birisi olan Örükaya Barajı’nda iki yıldır sürdürülen kazı çalışmalarına sponsor olan Ece Holding bünyesindeki İtalyan İSVEA’yı örnek gösteren Rektör Alkan, bu kazıların gerek ilimiz, gerek bölgemiz gerekse ülkemiz turizmi için önemine değindi.

Hitit Üniversitesi olarak hayatin her alanında bir faaliyet içinde olmalarının gerekliliği doğrultusunda HİTÜ bünyesinde bir kazı hayali ile yola çıktıklarını ve Örükaya Barajı ile bu hayalin gerçekleştiğini anlatan Rektör Prof. Reha Metin Alkan “Üniversite olarak bir kazımızın olması en büyük arzumuzdu. Bu konuda bazı teknik problemlerimiz vardı. Onları giderdik. Ciddi bir tecrübeye sahip olan Çorum Müzesi ile birlikte bu kazıyı yapmak işimizi çok kolaylaştırıyor. HİTÜ olarak ilimize pek çok ilki yaşattık ve yaşatmaya devam ediyoruz. İki yıl gibi kısa bir sürede bu kazıda önemli bir seviyeye ulaştık” dedi.

Örükaya Barajı kazısının Çorum’un önemli bileşenlerinin desteğini beklediğini ifade ederek tüm dünyada şirketlerin sadece karlılıklarını açıklamadığını, topluma verdikleri hizmetlerle de ön plana çıktıklarına dikkat çeken Rektör Alkan, Isvea gibi uluslararası firmaların bu tür projeleri destek vermesinin kendilerini mutlu ettiğini vurguladı.

Kazıların başlaması ve bugüne gelmesinde Vali Necmeddin Kılıç’ın önemli katkılar verdiğini anlatarak Ece Holding bünyesindeki İSVEA firmasının da projeye desteğinin önemine değinen Alkan. “Hitit Üniversitesi’ne her verilen katkı Çorum’a, bölgemize ve ülkemizi verilen katkıdır. Ece Holding’e ve değerli işadamımız Erdem Çenesiz’e bu anlamda teşekkür ediyoruz. Sizler gibi girişimci firmalarımızın sayısının artmasını istiyoruz” diye konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@