Alkan: “Fikirlerin üretime dönüştürülmesi gerekiyor”

21. yüzyılda toplumun üniversitelerden beklentisinin arttığını ve sanayi-üniversite işbirliğinin büyük önem kazandığını belirten Alkan, Hitit Üniversitesi olarak Steve Jobs’lar yetiştirme amacında olduklarını söyledi.

Güncel 30.12.2014, 00:07 30.12.2014, 00:07
746
Alkan: “Fikirlerin üretime dönüştürülmesi gerekiyor”
Hitit Üniversitesi ile Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Çorum Şubesi işbirliği ile 19-22 Aralık tarihleri arasında düzenlenen “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi” için sertifika töreni düzenlendi.
Hitit Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonu’nda dün gerçekleştirilen etkinlikte, eğitim programını başarıyla tamamlayan 75 TÜMSİAD üyesine katılım belgesi verildi.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Proje Koordinatörü Mehmet Aydınkal, Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. İbrahim Bilici, MYO Öğretim Görevlisi Doğan Demirci ile TÜMSİAD yönetim kurulu üyeleri ile çok sayıda işadamının katıldığı program, TÜMSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Gazi Karakuş’un açılış konuşması ile başladı.
Konuşmasında, inovasyonun önemine değinerek “Proje Döngüsü Yönetimi Eğitimi” hakkında bilgiler veren Karakuş, TÜMSİAD Çorum Şubesi İnovasyon Takımı olarak 2013 yılı Eylül ayından beri faaliyet gösterdiklerini söyledi. Amaçlarının, bölgesel kalkınmaya destek sağlamak olduğunu ifade eden Karakuş, Avrupa Birliği fonlarından da azami ölçüde faydalanılması gerektiğini belirtti.
Ardından TÜMSİAD’ın faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulunan Şube Başkanı Abdurrahman Kılıç, Türkiye’de 54 ilde şubelerinin olduğunu ve 13 bini aşkın üyelerinin bulunduğunu söyledi.
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği olarak amaçlarının, hiçbir ayrım gözetmeden dünya halklarına hizmet etmek olduğunu ifade eden Kılıç, “Çorum’da AB Mali yardım kapsamında toplam 60 projeye, 8.1 milyon Avroluk hibe desteği sağlandı. Türkiye genelinde sağlanan hibe desteği bakımından Çorum, 14. sırada yer alıyor. Bu ve benzeri eğitimler sayesinde Çorum daha da ileriye gidecek. Sosyal projeler yerini istihdam projelerine, istihdam projeleri ise yerini ARGE ve inovasyona bırakacak” dedi.
Programda TÜMSİAD üyelerine hitaben bir konuşma yapan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise, 21. yüzyılda inovasyon kavramının çok önemli olduğuna vurgu yaptı.
İnsanların üniversitelerden beklentisinin son yıllarda bir hayli arttığını belirten Alkan, “Bir toplumu en üst seviyeye götürecek kurum üniversitelerdir. O yüzden bizler de memleketimizin yararına işler yapmak zorundayız. Çorum’da örnek bir bina, örnek bir kampüs kurmaya çalışıyoruz. Fikirlerin üretime dönüştürülebilmesi için TEKNOKENT’imizi halkımızın kullanımına açıyoruz. Hitit Üniversitesi olarak belki I-Phone üretemeyebiliriz fakat Steve Jobs’lar yetiştirebiliriz” diye konuştu.
Selamlama konuşmalarının ardından Rektör Alkan, TÜMSİAD üyelerine katılımcı belgelerini taktim etti.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
33°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Eylül 2020
İmsak 05:02
Güneş 06:26
Öğle 12:36
İkindi 15:57
Akşam 18:37
Yatsı 19:55

Gelişmelerden Haberdar Olun

@