Ali Yıldız: “Suçlu-suçsuz ayrımı iyi yapılmalı”

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, FETÖ soruşturmalarında suçlu-suçsuz ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini belirtti.

Ali Yıldız: “Suçlu-suçsuz ayrımı iyi yapılmalı”

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı Ali Yıldız, FETÖ soruşturmalarında suçlu-suçsuz ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini belirtti.

15 Eylül 2016 Perşembe 18:00
Ali Yıldız: “Suçlu-suçsuz ayrımı iyi yapılmalı”

15 Temmuz sonrası devletin bu hain teşebbüsün arkasındaki isimleri ve destekçilerini tespit etme konusunda büyük bir çalışma başlattığını ifade eden Ali Yıldız, “Özellikle kamu görevinde bulunanlar tespit edilerek görevlerinden uzaklaştırılmış ve ihraç edilmişlerdir. Bu sürecin en önemli ayaklarından birisini hiç şüphesiz kamu görevi yapan FETÖ/PDY mensuplarının görevlerinden uzaklaştırılmaları oluşturmaktadır. Aksi takdirde yeni darbe girişimlerine fırsat verilmiş olacaktır.” diye konuştu.
Ali Yıldız konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:
“Fethullahçı Terör Örgütü/Pararel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) 15 Temmuz 2016 gecesi giriştiği darbe kalkışması ile gerçek yüzünü göstermiş ve bu milletten gereken cevabı almıştır.
Halkımızın ülkesine, demokrasisine sahip çıkması sonucu darbe kalkışması başarısız olmuştur. 15 Temmuz sonrası devletimiz bu hain teşebbüsün arkasındaki hainleri, destekçilerini tespit etme konusunda büyük bir çalışma başlatmıştır. Özellikle kamu görevinde bulunanlar tespit edilerek görevlerinden uzaklaştırılmış ve ihraç edilmişlerdir. Bu sürecin en önemli ayaklarından birisini hiç şüphesiz kamu görevi yapan FETÖ/PDY mensuplarının görevlerinden uzaklaştırılmaları oluşturmaktadır. Aksi takdirde yeni darbe girişimlerine fırsat verilmiş olacaktır. Bu süreç içerisinde gerçekten bu örgütün içerisinde yer alan ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayanların ayırt edilmesi konusunda çok titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir. Gerçek suçluların tespit edilerek hak ettikleri cezalara çarptırılması, objektif kriterler ve sağlam delillerle hukukun tesis edilmesi sağlanmalıdır. Hiç şüphesiz ki bu süreçte, demokrasi ve hukuk düzeninden taviz verilmemesi, sürecin kendisi kadar önem arz etmektedir. Köklü devlet geleneğimizin bir özeti olan “adalet mülkün temelidir” sözünün aslında hukuk devleti ilkesinin bizzat kendisi olduğuna şüphe yoktur. Nitekim toplumun beklentisi, kamu idarecilerinin, akamete uğratılan darbe girişimi sonrası ülkeyi ve devleti terörist yapılardan temizleme sürecinde adalet ve hukuk kurallarına bağlı kalınması yönündedir.”
(Recep SERBES)

Son Güncelleme: 15.09.2016 19:00