Ali Yıldız: “Masumlar korunmalı”

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Diyanet-Sen’in Şube Başkanı Ali Yıldız, FETÖ soruşturmalarında suçlu-suçsuz ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini dile getirdi.

Ali Yıldız: “Masumlar korunmalı”

Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı Diyanet-Sen’in Şube Başkanı Ali Yıldız, FETÖ soruşturmalarında suçlu-suçsuz ayrımının çok iyi yapılması gerektiğini dile getirdi.

12 Eylül 2016 Pazartesi 00:41
Ali Yıldız: “Masumlar korunmalı”

Darbe girişimi sonrası devletin hainler ile destekçilerini tespit etme adına büyük çaba gösterdiğini hatırlatarak özellikle kamuda bulunanların görevden uzaklaştırılarak ihraç edildiğini söyleyen Ali Yıldız, bu sayede yeni darbe girişimine de fırsat verilmediğini bildirdi.
FETÖ/PDY mensuplarının gerçek yüzünün 15 Temmuz gecesi ortaya çıktığını ve halkın ülkesi ile demokrasiye sahip çıkması sonucu darbenin başarısız olduğunu söyleyen Diyanet-Sen Şube Başkanı Yıldız, kamuda yaşanan görevden uzaklaştırmalarda örgütle hiçbir bağlantısı olmayanların ayırt edilmesi için titiz bir çalışma gerektiğini de hatırlattı.
Yıldız konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi:
“Bu süreç içerisinde gerçekten bu örgütün içerisinde yer alan ile hiçbir şekilde bağlantısı olmayanların ayırt edilmesi konusunda çok titiz bir çalışma yapılması gerekmektedir. Gerçek suçluların tespit edilerek hak ettikleri cezalara çarptırılması, objektif kriterler ve sağlam delillerle hukukun tesis edilmesi sağlanmalıdır.
Hiç şüphesiz ki bu süreçte, demokrasi ve hukuk düzeninden taviz verilmemesi, sürecin kendisi kadar önem arz etmektedir. Köklü devlet geleneğimizin bir özeti olan “adalet mülkün temelidir” sözünün aslında devleti ilkesinin bizzat kendisi olduğuna şüphe yoktur. Nitekim toplumun beklentisi, kamu idarecilerinin, akamete uğratılan darbe girişimi sonrası ülkeyi ve devleti terörist yapılardan temizleme sürecinde adalet ve hukuk kurallarına bağlı kalınması yönündedir.
Darbe girişimi sonrası alınan olağanüstü hâl kararı ve başlatılan soruşturmalar çerçevesinde uygulamaya konulan “açığa alınma/görevden uzaklaştırma” tedbiri, suçluların ortaya çıkartılması, şüpheli ile masum arasında ayrım yapılabilmesi, ceza soruşturması ve idari incelemelerin sağlıklı yürütülebilmesi açısından yerinde ve gerekli bir işlemdir. Ancak kamu görevinden çıkarma gibi ağır hukuki sonucu olan bir işlemden evvel en azından bu kişilere masumiyetini ispatlama imkânı tanıyacak bir yolun tanınması gereklidir.
Kamu görevinden çıkarılanlar arasında tek bir masumun dahi bulunmaması gerektiği hususu, en az FETÖ/PDY mensuplarının kamudan ihracı kadar önemli bir konudur. Bu kapsamda, 672 sayılı KHK ile haklarında kamu görevinden çıkarma kararı verilen kamu görevlilerinin bağlı bulundukları kurumlar bünyesinde bir itiraz mekanizması kurulması, kişilere hangi gerekçeyle haklarında çıkarma kararı verildiğinin bildirilmesi, kendilerini savunma hakkı sunulması ve haklı görülmesi halinde görevine iadesi gerekmektedir. Bu yaklaşım, kamu görevinden çıkarmalara olan desteği artıracaktır. Diyanet-Sen olarak, bu çerçevede hakkında delillendirme yapılamayan, masumiyetinde şüphe olmayan üyelerimize hukuki desteğimiz sürecektir”
(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 12.09.2016 00:41