Alapala’ya “AR-GE Merkezi” belgesi

Görkem Alapala, 19 kişilik ekiple teknoloji geliştirdiklerini ve dünyaya teknoloji ihraç ettiklerini belirterek, “Yılda ortalama 20 tane anahtar teslim proje gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar 29 adet patent ve 15 adet tasarım tescili aldık. 2018’de 4 adet patent, 5 adet tasarım tescil başvurusunda bulunduk. 2019 yılında 3 adet patent ve 9 adet Tasarım Tescil başvurusu yapmayı hedefliyoruz” dedi.

Güncel 08.03.2019, 23:10
2311
Alapala’ya “AR-GE Merkezi” belgesi

Değirmen makinaları alanında dünyanın lider firmalarından biri olan Alapala Makina, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘Ar-Ge Merkezi’ belgesi almaya hak kazandı.

65 yıllık tecrübesiyle dünya genelinde 600’den fazla anahtar teslim fabrika projesine imza atan ve hali hazırda 120’den fazla ülkeye makine ihracatı gerçekleştiren Alapala Makina, aldığı bu belge ile Ar-Ge Merkezi oldu.

Avrupa’dan Amerika’ya, 4 kıtada, 100’den fazla ülkede; inşaatından, teknolojisine, içeride kullanılan makinalarına kadar her şeyi ile anahtar teslim fabrikalar kuran Alapala, Almanya, Fransa, İtalya ve ABD gibi gelişmiş sanayi ülkeleri dâhil pek çok ülkede global makarna ve un markalarının fabrikalarını kuruyor. “Türkiye’nin İlk 1.000 İhracatçısı” arasında yer alan Alapala, sektöründe ise Türkiye’nin en büyük ihracatçısı. Alapala markası, Türkiye’yi; İsviçre, Çin, İtalya ve Brezilya ile beraber dünyada değirmen makinası üreten 5 ülkeden biri konumuna ulaştırdı.

CİRONUN YÜZDE 2’Sİ AR-GE’YE

Alapala Makine CEO’su Görkem Alapala, şirket olarak kuruluşlarından bugüne kadar inovasyona büyük önem verdiklerinin altını çizerek Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan aldıkları ‘Ar-ge Merkezi’ belgesinin ise bu anlamda büyük önem taşıdığını vurguladı. Alapala, “Geleneğin teknolojiyle buluştuğu bir şirket olarak hedefimiz; yenilikçi inovatif fikirleri müşterilerimiz ile buluşturmak. Bunun için de araştırma geliştirme faaliyetlerine ve bu alandaki yatırımlara büyük önem veriyoruz. Ar-Ge çalışmalarına yıllık ciromuzun ortalama yüzde 2’sini ayırıyoruz. 250 metrekare alanda Ar-Ge çalışmaları yürütüyoruz ve merkezimizde 19 kişi çalışıyor. Şu anda hali hazırda çalışmalarına devam ettiğimiz makina parkuru ve yeni projeler için çalışmalarımız devam ediyor. Endüstri 4.0 ve robotik teknolojilerinin dünyada son derece hızla ilerlediği bu dönemde, ülkemizin bu alanlarda geri kalmaması için bizde elimizden geleni yapmak için çalışıyoruz. Bakanlıktan aldığımız bu belge karşılığında sağlanacak teşviklerle bu alandaki çalışmalarımıza daha fazla odaklanacağız” diye konuştu.

“2019’DA 3 PATENT BAŞVURUSU YAPACAĞIZ”

Alapala sözlerine şöyle devam etti: “2015 yılında Çorum Teknokent’te Alapala Ar-Ge Mühendislik firmasını kurarak Ar-Ge faaliyetlerine bu firmamız ile devam ettik. Kurulduğumuz ilk günden itibaren öz kaynaklarımızı kullanarak son 3 yıldır da TUBİTAK gibi kuruluşlar ve üniversiteler ile işbirliği içinde sürekli projeler üretiyoruz. 19 kişilik ekibimizin geliştirdiği teknolojiyi dünyaya ihraç ediyoruz. Yılda ortalama 20 tane anahtar teslim proje gerçekleştiriyoruz. Bu güne kadar 29 adet patent ve 15 adet tasarım tescili aldık. Her geçen gün bu konudaki çalışmalarımız daha da hız kazanıyor. 2018’de 4 adet patent, 5 adet tasarım tescil başvurusunda bulunduk. 2019 yılında 3 adet patent ve 9 adet Tasarım Tescil başvurusu yapmayı hedefliyoruz.”

KOSGEB VE TUBİTAK AR-GE PROJELERİ

Makina ve değirmen prosesinde kullanılan ekipmanları Endüstri 4.0’a uyumlu hale getirerek akıllı fabrikalar kurma hedeflerine de değinen Alapala, “Son 3 yılda 1 adet KOSGEB Ar-Ge, 1 adet TUBİTAK Sanayi Ar-Ge Projesini bitirdik. 2017 yılından beri devam eden yaklaşık 3 milyon TL bütçeli Ar-Ge tesis projemiz devam ediyor. Ekonomi Bakanlığı’na başvuru yaptığımız projemiz değerlendirme aşamasında. Ayrıca Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında İnovasyon’un SİSTEMSEL ve KURUMSAL altyapısını oluşturmak için INOSUIT programına da dahil olduk. Bu ve bunun gibi girişimler ve yatırımlar Alapala’yı ve Türkiye’yi sektörel açıdan dünyada öne çıkaracaktır” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
-6°
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@