“Alan değişikliği kursları eğitimcileri mağdur etti”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın bilimsellikten uzaklaşarak siyasi iktidarın günlük politikalarına yönelik eylem oluşturan bir yapıya dönüştüğünü belirten Kundukan, birçok öğretmenin de mağdur edildiğini söyledi.

Güncel 03.12.2014, 00:10 03.12.2014, 00:11
1299
“Alan değişikliği kursları eğitimcileri mağdur etti”
Eğitim Sen Çorum Şubesi Hukuk ve TİS Sekreteri Sezgin Kundukan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4+4+4 eğitim modeline geçişiyle birlikte başlatılan alan değişikliği kurslarını birçok öğretmenin tamamlayamadığını belirterek, öğretmenlerin mağduriyetinin biran önce ortadan kaldırılmasını istedi.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada bulunan Kundukan, “Milli Eğitim Bakanlığı, yapmış olduğu alan değişikliği hakkını, kursları tamamlayamamış olup halen açılan kurslara devam eden öğretmenlerin mağduriyetini ortadan kaldıracak şekilde genişletmelidir” dedi.

Kundukan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Öğretmen norm fazlalıkları sorununu çözmek adına Talim Terbiye Kurulu kararlarına göre herhangi bir şart aramaksızın öğretmenlerin Teknoloji Tasarım Dersi öğretmenliği ve Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine geçişlerine imkan tanımıştı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu uygulaması yargıya takılmış ve Danıştay bu alanlardan Zihinsel Engelliler Sınıf Öğretmenliğine geçişi 540 saat, Teknoloji Tasarım Dersi Öğretmenliğine geçişi 80 saat kurs almış olma şartına bağlamış ve alan değişikliklerini iptal etmişti. Bu karar doğrultusunda öğretmenleri kurslara almıştı. Ancak katılımcı sayısının yüksek olmasına bağlı olarak kurslara geç başlayan öğretmenler kurslarını tamamlayamadı.

Milli Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü yayınladığı genelge ile 1-5 Aralık tarihleri arasında bu şekilde mağdur ettiği öğretmenlerden anılan kursları tamamlayanları için tekrar alan değişikliği başvurularını alacağını duyurmuştur. Bu koşullarda, bu kurslara halen devam etmekte olup Milli Eğitim Bakanlığı’nın takvim kurbanı olan ve kursları tamamlayamayan öğretmenlerin durumu ne olacaktır?

Milli Eğitim Bakanlığı kendi yarattığı sorunlardan ders çıkarmalı ve bu hatalardaki sorumluluğunu öğretmen ve öğrencilerin üzerine yıkmaktan vazgeçmelidir. Bakanlık, yapmış olduğu alan değişikliği hakkını, kursları tamamlayamamış olup halen açılan kurslara devam eden öğretmenlerin mağduriyetini ortadan kaldıracak ve mezun olduğu alan itibarıyla başka alanlara geçebilecek öğretmenleri de kapsayacak şekilde genişletmelidir”
(ÇORUM HABER)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 29 Eylül 2020
İmsak 05:04
Güneş 06:28
Öğle 12:36
İkindi 15:55
Akşam 18:33
Yatsı 19:52

Gelişmelerden Haberdar Olun

@