“Alacahöyük Belediyesi kapanmamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili Av. Tufan Köse, Alaca’ya bağlı Alacahöyük Beldesi’nin kapatılmasına ilişkin bir araştırma önergesi verdi.

“Alacahöyük Belediyesi kapanmamalı”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum Milletvekili Av. Tufan Köse, Alaca’ya bağlı Alacahöyük Beldesi’nin kapatılmasına ilişkin bir araştırma önergesi verdi.

18 Aralık 2013 Çarşamba 00:41
“Alacahöyük Belediyesi kapanmamalı”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na araştırma önergesi veren Çorum Milletvekili Tufan Köse, Alacahöyük’ün büyük bir tarihi öneme sahip olduğunu anlatarak, beldenin kapatılmaması gerektiğini bildirdi.
CHP Milletvekili Tufan Köse, “Alacahöyük, Friglerden başlayarak Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan tarihiyle hem büyük bir kültür mirası örneği hem de ülkemiz açısından potansiyel turizm merkezidir. Tanıtımına ve gelişimine verilmesi gereken desteğin aksine, Alacahöyük’ün böylesi bir sorunla karşılaşması ve belde statüsünden çıkarılması, bölgenin imkânlarını kısıtlayacak ve büyük bir dünya mirası örneğine nasıl sahip çıkılamadığının bir göstergesi olacaktır” şeklinde konuştu.
Köse’nin araştırma önergesi şu şekilde: “Cumhuriyetimizin kurulmasından itibaren sürekli gündemde olan konulardan biri yerel yönetimlerin güçlendirilmesidir. Yerel yönetimler, yerel sorunları anlamak, daha çabuk ve etkili çözüm üretmek, ülke kalkınmasına tümevarımsal şekilde katlı sağlamak açısından oldukça önemlidir ve gelişmiş ülkelerde genel kabul görmüş bir gerçektir.
Özellikle kültürel, ekonomik ve turistik açıdan bulunduğu bölgeye getirileri yüksek olan beldelerin ve diğer yerel yönetimlerin gerekli özen sağlanarak olanaklarının artırılması ülke ekonomisi ve kalkınması açısından bir an önce incelenmesi, değerlendirilmesi ve eksiklerinin giderilebilmesi için ciddi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Söz konusu yerel yönetimlerden biri olan Çorum - Alaca İlçesi’ne bağlı Alacahöyük beldesi yetersiz nüfus gerekçesiyle TBMM Başkanlığı’na sunulan Büyükşehir Belediyesi Kanun Tasarısı kapsamında nüfusu 2000’in altına düşen ve köy statüsüne dönüştürülmesi planlanan 559 beldeden biridir.
Alacahöyük, Friglerden başlayarak Roma, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar uzanan tarihiyle hem büyük bir kültür mirası örneği hem de ülkemiz açısından potansiyel turizm merkezidir. Tanıtımına ve gelişimine verilmesi gereken desteğin aksine, Alacahöyük’ün böylesi bir sorunla karşılaşması ve belde statüsünden çıkarılması, bölgenin imkânlarını kısıtlayacak ve büyük bir dünya mirası örneğine nasıl sahip çıkılamadığının bir göstergesi olacaktır.
Ülke kültür ve tarih turizmi açısından yapılan hatadan dönülmesi, taşınmaz tarihi ve kültürel varlıkların korunması ve yerel yönetimlere gerekli özenin verildiğinin gösterilmesi amacıyla Anayasanın 98’nci, TBMM İçtüzüğünün 104’üncü ve 105’nci maddeleri gereğince bir Meclis Araştırması açılmasını arz ederim” (Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 18.12.2013 00:42