Alaca yarın doğalgaza kavuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım, yarın Erzincan’da yapılacak toplu açılış töreninde, Alaca doğalgaz şebekesini de hizmete açacak.

Alaca yarın doğalgaza kavuşuyor

Başbakan Binali Yıldırım, yarın Erzincan’da yapılacak toplu açılış töreninde, Alaca doğalgaz şebekesini de hizmete açacak.

05 Kasım 2016 Cumartesi 00:45
Alaca yarın doğalgaza kavuşuyor
Ak Parti Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Alaca Doğalgaz açılışının
yarın Erzincan’da yapılacak Toplu Açılış Töreninde Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılacağını söyledi.
ÜÇ İLÇEYE 30 MİLYON DOLAR DOĞALGAZ YATIRIMI
Üç ilçenin doğalgaz hayalini gerçekleştirdiklerini söyleyen Uslu, “Osmancık, Alaca ve İskilip ilçelerimizin doğalgaz hizmeti için yaklaşık 30 Milyon Dolar yatırım yapıyoruz. Üç ilçemizden ilk olarak Boru Hattı en kısa mesafe olan Alaca ilçemizi Doğalgaz ile buluşturuyoruz. Açılışı Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım tarafından hafta sonu gerçekleştirilmiş olacak. İlçe içi dağıtım lisansını alan Çorumgaz şebeke ile ilgili testlerini yapıyor, Kasım ayı içerisinde Alaca İlçemizde Doğalgaz kullanımı başlamış olacaktır. İlçemize hayırlı olsun” dedi.OSMANCIK VE İSKİLİP 2017 YILINDA
Üç ilçenin de planlanan tarihten önce yapım sürecinin tamamlanacağını söyleyen Uslu, “Alaca ilçemizin Boru Hattı daha kısa olduğu için bu kış sezonunda Doğalgaz’dan faydalanmış olacaktır. Osmancık ve İskilip ilçelerimiz de 2018 yılında tamamlanmış olacaktı. Yaptığımız görüşmelerle sürecin 2017 yılı kış sezonu öncesinde tamamlanması için çalışma başlatıldı. Önümüzdeki yıl iki ilçemizi de kış öncesi Doğalgaz kullanmaya başlamasıyla birlikte ilçelerimizde konfor ve refah seviyesi artacaktır” dedi.
ÜÇ İLÇE İÇİN YOĞUN ÇABA HARCANDI
Bilindiği üzere; 2010 yılında Alaca ve Osmancık için asgari 3.000’leri aşan abone talebi toplanmış ancak, lisans belgesinde bu iki ilçenin bulunmaması ve yeni bir YPK kararı gerektirmesi nedeniyle süreç uzamıştı. Yapılan yoğun çalışmalar, konunun dönemin Sayın Başbakanı (Recep Tayyip Erdoğan) ve ilgililere bizzat Uslu tarafından dile getirilmesi ile Bakanlar Kurulunun Türkiye genelindeki nüfusu 10.000’i aşan ilçelerin faydalandırılması kararı 28 Nisan 2013 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmişti.
ELEKTRİK ABONE SAYISI KRİTERİ
Yapılan düzenlemede “elektrik abone sayısının % 60’ına ulaşan ilçeler” kriterine yapılan itirazı, TBMM İdare Amiri ve Çorum Milletvekili Salim Uslu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve ilgililere taşıyarak bu rakamın çok yüksek olduğunu ve "mesken" abone sayısının % 60'ının daha gerçekçi ve ulaşılabilir olduğunu belirtmiş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca "ikincil" düzenlemeler bu teklife göre "değiştirilerek" çıkartılmıştı. Bu yeni durumda Alaca ve Osmancık ilçelerinin yanı sıra İskilip te ilave edilerek Valilik, İl Özel İdare, ilçe belediyeleri, milletvekilleri ve ilgili kamu kurumları ile ortak - eşgüdümlü çalışarak proje ve kamulaştırma ihale sürecine ulaşmayı başaran ilk 3 ilçe olmuşlardı.
Boru Hatları Proje ve Kamulaştırma İhaleleri 17, 22, 23 Ocak 2014 tarihlerinde, Yapım İşleri ihalesi de 16 Haziran 2015 tarihinde gerçekleşmişti.


(Haber Merkezi)