“AKP’yi tsunami vuracak”

10 Ağustos’ta ilk defa millet tarafından Cumhurbaşkanı seçileceğini hatırlatan Bahçeli, “Takdir sizindir. Dün milletvekilleri aracılığıyla mecliste yapılmış olan seçimlerin getirdiği sıkıntıları, sancıları, muhtıraları ara rejimleri dikkate aldığınızda millet olarak ilk defa önünüze böyle bir fırsat geçiyorsa güzel bir örnekle sonuçlandırmak, huzur güven ortamında seçimlerin sonucunu almak ve Türkiye'yi devletin başında boşluk yaratmayacak bir istikrarlı ortama doğru götürmekte yarar olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

“AKP’yi tsunami vuracak”

10 Ağustos’ta ilk defa millet tarafından Cumhurbaşkanı seçileceğini hatırlatan Bahçeli, “Takdir sizindir. Dün milletvekilleri aracılığıyla mecliste yapılmış olan seçimlerin getirdiği sıkıntıları, sancıları, muhtıraları ara rejimleri dikkate aldığınızda millet olarak ilk defa önünüze böyle bir fırsat geçiyorsa güzel bir örnekle sonuçlandırmak, huzur güven ortamında seçimlerin sonucunu almak ve Türkiye'yi devletin başında boşluk yaratmayacak bir istikrarlı ortama doğru götürmekte yarar olacağı kanaatindeyiz.” diye konuştu.

07 Ağustos 2014 Perşembe 02:44
“AKP’yi tsunami vuracak”
Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli, Çorum’un Sungurlu Belediyesi önünde halka seslenerek Türkiye’nin geleceğini kurtarmak için 10 Ağustos’ta yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek verilmesini istedi.

Çorum’da 30 Mart seçimlerinde partisinden Belediye Başkanı seçilen Sungurlu Belediye Başkanı Abdulkadir Şahiner ve Laçin Belediye Başkanı Ünal Gevşek’i ziyaret etmek amacıyla ilimize gelen Bahçeli’nin ilk durağı Sungurlu oldu.

Burada Genel Başkan Başdanışmanı hemşehrimiz Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Çorum eski Milletvekili Vahit Kayrıcı, İl Başkanı Vahit Demiran, Merkez İlçe Başkanı Bekir Çetin, ilçe başkanları, parti teşkilat yöneticileri ve partililerce Baktat Tesisleri önünde karşılanan MHP Lideri Bahçeli daha sonra Sungurlu Belediyesi’ne geçti.

Bahçeli Belediye önünde halka hitap ederek Başbakan Erdoğan’a yüklendi. Erdoğan yönetimindeki Türkiye’nin felakete sürüklendiğini belirten Devlet Bahçeli, ülkede adaletsiz bir seçim sürecinin yürütüldüğünü, devletin tüm imkanlarını kullanmasına rağmen Başbakan Erdoğan’ın seçimi kaybetmesiyle adaletin sağlanabileceğini bildirdi.“Kamplaşmaya, kutuplaşmayla, cepheleşmeyle gerilim stratejisi ile kardeş kavgasına ülkeyi sürükleyecek yanlış sözlerle, hakaretlerle yalanla dolanla bir şahıs cumhurbaşkanı olmamalıdır” diye konuşan Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı seçiminin genel seçimler gibi algılanmamasını istedi.

Bahçeli, “Genel seçimlerde siyasi partilerimiz seçime katılma niteliği taşıyan partiler olarak milletimizin huzuruna çıkarak kendi görüş ve ideolojileri doğrultusunda milletimize sunabileceği hizmet paketini anlatarak destek isteyebilir. Nitekim de geçmiş dönemlerde bu böyle olmuştur. Ama cumhurbaşkanlığı seçimi Anayasamıza göre geçmişte parlamentoda gerçekleştiriliyordu. Yani TBMM’de bulunan siyasi partilerin değerli milletvekilleri kendi aralarında veya dışarıdan herhangi bir aday belirlemek suretiyle bir yarışı başlatıyorlar. İster o zaman meclisin sayısı 450 ister şimdiki gibi 550 olsun, milletvekilleri arasında bir uzlaşma oluşmak suretiyle seçimler sonuçlandırılıyordu” dedi.

Ancak uygulamaya bakıldığında cumhurbaşkanlığı seçimlerin hep sancılı ve sorunlu olduğunu dile getiren Bahçeli, “Cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında demokrasimiz gölgelenmiştir, muhtıralarla askıya alınmıştır, darbelerle belli bir süre ara verilmiştir. Türkiye bir istikrarsızlığa siyasi krizlere sürüklenmiştir sonuç itibariyle şekli ne olursa olsun bir cumhurbaşkanı seçilmiş ama bu seçilen her zaman meclisteki bulunan milletvekillerinin iradesi şeklinde oluşmamıştır. Zaman zaman değişik yöntemler ve müdahalelerle ülkemizde cumhurbaşkanlığı seçimi olmuştur” diye konuştu.

10 Ağustos’ta ilk defa millet tarafından Cumhurbaşkanı seçileceğini hatırlatan Bahçeli, “Takdir sizindir. Dün milletvekilleri aracılığıyla mecliste yapılmış olan seçimlerin getirdiği sıkıntıları, sancıları, muhtıraları ara rejimleri dikkate aldığınızda millet olarak ilk defa önünüze böyle bir fırsat geçiyorsa güzel bir örnekle sonuçlandırmak, huzur güven ortamında seçimlerin sonucunu almak ve Türkiye'yi devletin başında boşluk yaratmayacak bir istikrarlı ortama doğru götürmekte yarar olacağı kanaatindeyiz. Onun için bu seçimlere her siyasi parti önem vermektedir ancak millet tarafından ilk defa seçilmiş olması düşünülürken, başlangıçta yasadaki sığlık, boşluklar aceleye getirilişler şimdi bazı adaylar tarafından istismar edilir hale gelmiştir. Bunu hangi partiden olursa olalım bundan böyle eğer halk seçecekse, bugünden eksiklikleri görüp, düzeltme yönünde dikkate alarak gelişmeleri hep beraber düşünmeliyiz” diye konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştiren Bahçeli, adil olanın herhangi bir haksızlık olmadan seçimlerin ilkeli ve dürüstü yapılması gerektiğini bildirdi. Başbakan Erdoğan’ın seçimde aday olduğunda istifa etmesi gerektiğini, bu durumda devletin tüm imkanlarını kullandığını ve bu seçimde milletin kanalı olan TRT’nin de açıkça Erdoğan’ı kolladığını bildiren Bahçeli, bir gün sorumluluk üstlendiğinde bu adaletsizliğin hesabını soracağını bildirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olamayacağını söyleyerek kendilerinin karşılarında aday Recep Tayyip Erdoğan’ı gördüklerini anlatan Bahçeli, “Adaleti en azından böyle sağlayalım diyoruz. Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olmaz olamaz. Bu sözümden Adalet ve Kalkınma Partisi'ne oy vermiş kardeşlerim de alınmasın gerçeği söylüyorum bu kafayla başbakanlığın nereye geldiğiniz biliyorsunuz, bu kafayla cumhurbaşkanlığının da hangi felakete ülkeye götüreceğini bileceksiniz. Yok diyorsunuz ki biz bu durumlardan memnunuz, AKP’ye gönül verdik, sevdamız Erdoğan'dır. Onu cumhurbaşkanı yapmak istiyoruz diyorsanız, tercih sizindir. Ama Türkiye'nin geldiği yerde toplumsal hareketliliğin başlaması halinde, yaşanan sıkıntılarda o zaman vebali de taşımak mecburiyetindesiniz Bunu böyle bileceksiniz. Recep Tayyip Erdoğan'dan cumhurbaşkanı olmaz, olamaz. Kamplaşmaya, kutuplaşmayla, cepheleşmeyle gerilim stratejisi ile kardeş kavgasına ülkeyi sürükleyecek yanlış sözlerle, hakaretlerle yalanla dolanla bir şahıs cumhurbaşkanı olmamalıdır.

Türkiye'de etnik temelli ayrımlar, otuz altı etnik temelle başladık, başladı, Türkiye’yi nereye getirdi şimdi mezhep temelli ayrımcılığa devam ediyor. Geçenlerde çıkmış sanki kendisine özel olarak soran var. Diyor ki bir partinin gelen başkanı kast ettiği CHP, Genel Başkanı Alevidir diyor. Bir partinin genel başkanı diyor bölücü bir partiyi kast ederek genel başkanı Zaza’dır diyor ben de Sünniyim diyor. Sormana ne gerek var, söylemene ne gerek var Ortadoğu Sunni-Şii ayrımcılığı ile kan gölüne düşmüşken, sen Türkiye'de cumhurbaşkanı olamadığın takdirde Sünni-Alevi kargaşası mı yaratacağını söylüyorsun. Recep Tayyip Erdoğan Sungurlu'da, bu albayrakların altında söylüyorum eğer Türkiye'yi, böyle bir felakete götürmeye niyetliysen, IŞİD’le uzaktan yakından bir selamın, sepetin varsa Türkiye'de bir felaketi ortaya koyduğunu zaman senden bu ülkede eser kalmaz, öyle bir millet tokat atar ki, havada takla atarsın nereye düşeceğin meçhul olur. Şimdi de kalkmışlar aynı yolla devam ediyorlar” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin bölünmeye çalışıldığını, 17-24 Aralık meselesiyle rüşvet yolsuzluğunun deşifre olduğunu, Erdoğan’ın seçilmesi halinde 17 Aralık’tan önce Başbakanlığında ne yaptıysa yine yapacağını açık açık ilan ettiğini belirten Bahçeli, sabah saatlerinde yapılan operasyonları da eleştirerek “Ramazan denmiyor, bayram denmiyor. Askerlerden alında şimdi de emniyet müdürlerinden alındı. Yandaş gazeteler yazıyor bunlar şuydu. Demokratik açılım zırvasıyla ülkeyi ihanete sürükleyen de bunun diğer alanlara da yayılabileceğini söylüyor. E şimdi bu yayıla yayıla nereye kadar varacak bu dalgaların alayı inançlı temiz yoksul kimsesiz ama memlekete sevdalısı olanların kıyısına bu dalga vuracak. Dün yoksulda bugün zengin olan AKP’lilere bu hiç dalga vurmayacak mı. Yine söylüyorum, şu Türk bayrağının altında söylüyorum Allah nasip ederse dalga değil, tsunami vuracak. Tsunami ne biliyorsunuz dalgaların devi demektir. Çünkü oraya bir dalga yetmez o kadar millete hakaret eden ihalelerin babaları var. Onların da alayını almak lazım o dalganın içerisine onlar özel uçakları ile yurt dışına kaçacaklarını zannediyorsa bu aziz milletin Tsunamisi öyle bir alacakaranlıkta gelir ki alayınızı dalganın içine alır boğar atar” dedi.

Konuşmasında bu MHP olarak bu olumsuzluklara karşı ülkenin geleceğini düşünerek Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekleme kararı aldıklarını hatırlatan Devlet Bahçeli, “İhsanoğlu, birçok siyasi partinin etrafında bütünleştiği, anayasa çerçevesinde cumhurbaşkanlığı görevi yapacak yemine sadık kalacak bir aziz millet evladıdır. MHP'ye gönül vermiş arkadaşlarımız da bu adaya destek vermek suretiyle cumhurbaşkanı olmasını istiyoruz, gösterdiğimiz gayret budur ve büyük çoğunluk da Ekmeleddin bey etrafında bütünleşiyor” dedi.

MHP Genel Başkanı Bahçeli, daha sonra Belediye’ye geçerek Abdulkadir Şahiner’i kutladı. Mavi Ocak Tesisleri’nde partililerle yemek yedikten sonra da ilçeden ayrıldı. (İHA)


Son Güncelleme: 07.08.2014 02:46