23 Şubat 2014 Pazar 21:25
AKP’den demokrasi bekleyen evdeki bulgurdan da olur”
AKP’nin demokrasi paketlerini kendine sipariş ettiğini söyleyen Öztürk, paketlerle demokrasi ve özgürlüklerin askıya alındığını, Kürtlerin, Alevilerin, ötekileştirilenlerin demokratik adım atılmasını bekleyen geniş kesimlerinin “acil demokrasi” ihtiyacını asla AKP’nin karşılayamayacağını vurguladı. AKP’den demokrasi beklentisi içine girerek 12 Eylül 2010 referandumunda evet diyen sol liberallerin, içine düştüğü trajedinin ortada olduğunu kaydeden Mehmet Öztürk, “Kim AKP’den demokrasi beklerse yarın evdeki bulgurdan olacaktır” dedi

Eğitim Sen Çorum Şubesi’nin cumartesi günü gerçekleştirilen 9. Olağan Genel Kurulunda konuşan Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, Türkiye ve dünyanın çok önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, bu süreçte emperyalist ve kapitalist politikaların yoksulluk, işsizlik ve savaşlarla tüm insanlığı tehdit ettiğini ve bu küresel saldırılara karşı küresel bir direniş oluşturmak gerektiğine dikkat çekti.

Dünya ve ülkenin önemli tarihsel duraklardan geçtiğini ifade eden Öztürk, bir tarafta kapitalist küreselleşmenin krizi ile yoksullaşma ve işsizlik atbaşı giderken. Diğer tarafta krizi aşmak için dünya üzerinde sahnelenen kirli savaşların sürdürüldüğünü ifade etti.

12 yıldır tek başına iktidar olan AKP`nin yıllardır adım adım inşa ettiği yolsuzluk ve rant düzeninin 17 Aralık’ta patladığını söyleyen Öztürk, yıllardır en temel ekonomik, demokratik taleplerin yok sayıldığını, bütçeden pay isteyen kamu emekçilerinin; eğitime yeterli bütçe, okullara ihtiyacı kadar ödenek talep eden eğitim emekçilerinin taleplerinin "kaynak yok" denilerek reddedildiğini vurguladı. AKP hükümeti temsilcilerinin, yapılan operasyonu "küresel bir komplo" olarak değerlendirmesinin, içine düştükleri acizliğin bir göstergesi olduğunu söyleyen Öztürk, iktidarın olanaklarını kullanarak yolsuzluk yapan, kendi çıkarları için rüşvet çarkı kuran ve işletenlerin, yolsuzluklar üzerinden sağladıkları kaynaklarla küfeleri dolduran ve her türlü kirli ilişkiye girenlerin ortaya çıkarılması, başta siyasiler olmak üzere bu işte sorumluluğu olanlar hesap vermesi gerektiğini belirtti.

AKP DİKTATÖRLÜK YASALARI GETİRİYOR

AKP’nin, tüm bu çatışmalarda ortaya çıkan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet çarkını ve tüm karanlık ilişkilerinin üzerini örtmek için ‘Diktatörlük Yasaları’ getirdiğini ifade eden Mehmet Öztürk, AKP’nin yeni bir 12 eylül hukuku yarattığını, yapılan kadrolaşmanın her zaman karşısında olacaklarını ayrıca yerel ve cumhurbaşkanlığı seçiminde emek ve demokrasi güçlerinin birleşmesi gerektiğini ifade etti.
(Erkan BAYATLI)
Son Güncelleme: 23.02.2014 21:27