“AKP, siyasal saygınlığını kaybetti”

AKP’nin siyasal saygınlığını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Gaye Usluer, Cumhuriyet Halk Partisi üyelerinin gerçek ve temiz bir Türkiye yaratma hedefi ile yolsuzluklar karşısında yılmadan mücadele edeceğini söyledi.

Güncel 25.12.2014, 23:41 25.12.2014, 23:41
652
“AKP, siyasal saygınlığını kaybetti”
Cumhuriyet Halk Partisi’nin Türkiye’nin 25 ilinde eşzamanlı olarak başlattığı toplantılara katılmak üzere Çorum’a gelen CHP Parti Meclisi Üyesi Prof. Dr. Gaye Usluer, CHP İl Başkanlığı’nda basın açıklamasında bulundu.
CHP örgütünün 17-25 Aralık haftasını “Yolsuzlukla Mücadele Haftası” olarak ilan ettiğini belirten Usluer, Cumhuriyet Halk Partisi üyeleri olarak hırsızlık ve yolsuzluklarla daima mücadele edeceklerini söyledi.
Hükümetin tüm organlarının yolsuzluğa bulaştığına dair ellerinde delillerin bulunduğunu, hükümet ve AKP yandaşlarının ise bunları görmezden geldiğini iddia eden Usluer, “Meclis’te sayısal üstünlüğe sahip AKP, siyasal saygınlığını kaybetmiştir. 22 Aralık günü 4 eski bakanla ilgili yapılması gereken Yüce Divan oylamasını ertelemek durumunda kalmıştır. Zira AKP, bu olayı değil topluma anlatmak kendi içinde anlatmaktan dahi aciz duruma düşmüştür.
CHP'nin öncü girişimiyle, Genel Başkanımızın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Meclis grup toplantılarında ısrarla gündemde tutmasıyla toplumun belleğinde yerini koruyan yolsuzluklar, bir iddia olmaktan öte AKP'nin gerçek yüzüdür. Gerçek Türkiye'yi yaratacak olan CHP, AKP'nin de gerçek yüzünü açığa çıkarmaya devam edecektir” dedi.
Türkiye’nin yakın siyasi tarihi araştırıldığında pek çok hükümet döneminde Bakanlar Kurulu'nun bir ya da iki üyesinin Yüce Divan’a gönderildiğini hatırlatan Usluer, adı yolsuzluğa karışan eski bakanların da Yüce Divan’da yargılanması gerektiğini söyledi.
Prof. Dr. Usluer, “Devleti ve hükümet organlarını kirleten AKP'nin Meclis'i de kirletmesine izin vermeyeceğiz. Bakanlar Kurulu'nun yüzde 20'si Yüce Divan yolundadır. CHP, hukuk zemininden sapmadan tüm yolsuzlukların hesabını halk adına soracaktır. Cumhuriyet Halk Partisi’nin hedefi, gerçek ve temiz Türkiye yaratmaktır” diye konuştu.
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk başbakanı İsmet İnönü’yü vefatının 41. yıl dönümünde saygı, özlem ve rahmetle andıklarını ifade eden Usluer, “İnönü, ‘Bir memlekette, namuslu insanlar da en az namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memleket için kurtuluş yoktur’ demiştir. Bizler de cesur olmak ve yolsuzluklar karşısında yılmadan mücadele etmek zorundayız” dedi.
(Onur MÜLAZIM)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@