“AKP savaş kışkırtıcılığı yapmaktan vazgeçmeli”

AKP’nin içerde ve dışarıda savaş kışkırtıcı politikalarına son vermesi gerektiğini belirten Kocatüfek, “Devlet militarist güçleri ve devreye soktuğu paramiliter güçlerle demokratik haklarını kullanan kendi insanlarını öldürmekten vazgeçmelidir. Bir savaşta sadece insanlar ölmez, insanlık da ölür. Sessizlik saf tutmaktır, bizim safımız “insanlıktır” ilkesinden hareketle, tüm emek ve meslek örgütlerini, demokrasi güçlerini, emekçileri ve tüm yurttaşlarımızı özgür, demokratik ve barış içinde bir geleceği bugünden kurmak adına mücadeleyi büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Güncel 09.10.2014, 16:15 09.10.2014, 16:18
822
“AKP savaş kışkırtıcılığı yapmaktan vazgeçmeli”
KESK Dönem Sözcüsü Merter Kocatüfek, uluslararası emperyalist güçlerin Ortadoğu'ya ilişkin planlarının maşası olarak devreye soktukları IŞİD’in başta Irak ve Suriye olmak üzere girdiği topraklara ölüm saçmaya devam ettiğini belirterek, “Bugün IŞİD denilen çete Kürt, Türkmen, Ezidi, Arap, Alevi, binlerce insanı katlediyor, yaşam alanlarından koparıyor, insana yakışır bir yaşam hakkını ellerinden alıyor” dedi.

Kocatüfek, emperyalizmin hegemonya savaşının parçası olarak gelişen “Yeni Ortadoğu’yu” dizayn etme sürecinde öne çıkan Irak ve Suriye’de bugün iç savaşın emperyalist güdümlü çete IŞİD tarafından kanlı bir katliama dönüştürüldüğünü bildirdi.

IŞİD çetelerinin günlerdir ağır silahlarla saldırdığı, mahallerine kadar girdiği Kobane’de yeni bir soykırıma imza atmaya hazırlandığını belirten Kocatüfek, “Bugün Kobane’de Kürt halkıyla beraber bütün halklar ve tüm insanlık yaşam ve onur mücadelesiyle karşı karşıyadır” ifadesini kullandı.

Kendi ilkel anlayışı dışında kalan herkesi acımasızca katleden IŞİD’ın insanlığın ortak değerlerine, yaşam hakkına, kadının özgürleşmesine, çoğulcu yaşam hakkına ve kendi geleceğini belirleme iradesine saldırdığını vurgulayan Kocatüfek, “Kobane halkı bu katliamlara ve bu barbar çeteye tam 23 gündür direnerek, sürdürdüğü bu insanlık direnişine tüm insanlığı çağırmaktadır” dedi.

Türkiye emekçileri, demokrasi güçleri ve halklarının bu çağrıya kulak verdiğini, tüm illerde insanlık direnişini büyütmek için sokağa çıktığını ifade eden Kocatüfek, “Kendinden olmayana, iktidarına biat etmeyene her türlü baskı ve şiddeti reva gören AKP’nin ‘ileri demokrasi’ anlayışı; savaşa, ölüm saçan çetelere ve işbirlikçilerine karşı sokağa çıkan halka yönelik devlet şiddetine dönüşmüştür” diyerek, bir gün içinde 19 yurttaşın devletin militarist güçleri ve devreye soktuğu paramiliter güçlerinin saldırıları sonucu yaşamını kaybettiğini, yüzlercesinin ise yaralandığını dile getirdi.

“IŞİD SADECE DIŞSAL BİR TEHDİT DEĞİL”
IŞİD’in sadece dışsal bir tehdit olmadığını belirten Kocatüfek, “AKP’nin içeride toplumsal muhalefeti sindirmek, korkutmak, baskı altına almak için kullandığı mezhepçi faşist zihniyetin bir aracı ve yansımasıdır” ifadesini kullandı.

Kocatüfek, açıklamasına şu şekilde devam etti:

“Halkların eşit ve özgür temelde ve barış içinde yaşama taleplerini, polis ve silahlı çetelerin saldırısı ile bastırmaya çalışan, yıllar sonra askeri sokağa taşıyan, bayrak yakma-Atatürk büstü kırma vb provokasyonlardan medet umulmaktadır. Bu anlamda Atatürk büstlerinin yıkılmasının, bayrak yakılması olaylarını şiddetle kınıyoruz.

Sokağa çıkma yasağını ilan etmekten çekinmeyen AKP’nin tekçi, otoriter, faşizan politikalarının bir ürünüdür. IŞİD, AKP faşizminin kendisidir.

Her geçen gün geriye dönülemez tahribatlar oluşturan, halkları birbirine düşman eden AKP’nin savaş politikalarının, emekçilere, insanlığa ve halklarımıza hiçbir yararı yoktur.”

“EMEKÇİLER, SAVAŞ POLİTİKALARINDAN YANA OLAMAZ”
Emekçilerin Kobane’de ölüm-kalım mücadelesi verenlerin katliamına sessiz kalamayacağına dikkat çeken Kocatüfek, “Çünkü bugün sadece Kobane değil eşit, özgür, demokratik bir ülkede barış ve kardeşlik içinde yaşamak isteyen herkes abluka altındadır.

Her gün kardeşi, akrabası, komşusu boğazlanan Kürt ve Türk halkının beklediği demokratik çözüm süreci, savaş politikalarıyla yok edilmekte, her yer yangın yerine çevrilmekte, halkları, AKP politikalarına biat etmeye zorlamak için savaş kışkırtılmaktadır.

Demokratik çözüm sürecinin sona erdirilmesi, iç savaş riskinin adım adım büyütülmesi, yeni Roboskiler, Sivaslar yaşanmasına neden olacaktır. Bu savaş kışkırtıcılığı karşısında AKP’nin savaş politikalarına dur demek emekçiler için tarihi bir görevdir. Emekçiler bu ülkenin kadim halklarının çocukları olarak bu topraklarda kardeşliğin ülkesini kurmak için eşit-özgür bir şekilde yaşamanın kavgasını vermelidir. Aksi halde kazanan gericilik ve faşizm, kaybeden ise insanlık olacaktır” dedi.


(Taner ŞİMŞEK)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
19°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@