Akciğer kanserine başarılı operasyon

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Karakurt ve ekibi tarafından ilk defa akciğer kanserinin cerrahi tedavisi başarı ile gerçekleştirildi.

Güncel 28.09.2016, 00:04 28.09.2016, 00:05
1825
Akciğer kanserine başarılı operasyon

Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Karakurt ve ekibi tarafından ilk defa akciğer kanserinin cerrahi tedavisi başarı ile gerçekleştirildi.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yrd. Doç. Dr. Özgür Karakurt, yaklaşık 2 yıldır sol akciğerde nodül (leke) nedeniyle takip edilen hastanın çekilen akciğer tomografisinde sol akciğerdeki nodülde büyüme tespit edildiğini ve vücut taraması amacıyla yapılan PET-BT tetkikinde sol akciğerdeki nodül dışında hastalık şüphesine rastlanılmadığını ifade ederek tümör konseyinde değerlendirilen hastaya erken evre akciğer kanseri şüphesiyle ameliyat önerildiğini belirtti.
Konuya ilişkin bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Özgür Karakurt, “Hastamıza ameliyathanede kapalı kameralı sistemle ilk önce sol akciğerdeki nodülden biyopsi yapılıp ameliyat devam ederken patolojik incelemesi yapıldı. Tümör şüphesi üzerine açık ameliyata karar verilerek sol akciğerin hastalıklı kısmı (segmenti) çıkarıldı ve akciğer, kalp ve büyük damarlar çevresinde lenf düğümleri temizlendi. Ameliyat sonrası hastamız serviste takip edilerek yatışının 4. gününde sorunsuz olarak taburcu edildi. Hastanın patolojik incelemesinde akciğerdeki tümörün tamamen çıkarıldığı ve lenf düğümlerine bir sıçrama olmadığı görüldü” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Karakurt, tümör konseyinde sonuçlarıyla tekrar değerlendirilen hastanın erken evre akciğer kanseri teşhisiyle takibe alındığını vurgulayarak ek bir tedaviye gerek görülmediğini sözlerine ekledi.
Çorum’da yapılan bu nitelikli ve başarılı ameliyatların, hastaların sağlığına kavuşmasında çok önemli rolü olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise Üniversite’nin her alanda olduğu gibi sağlık alanında da Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen başarılı tedavi yöntemleriyle önemli gelişmeler kaydetmeye devam ettiğini belirtti.
Üniversite olarak sağlık konusunda hassas olduklarını belirten Rektör Alkan, Tıp Fakültesi bünyesinde başarılı çalışmaların her alanda artarak devam edeceğine olan inancını dile getirerek, Tıp Fakültesi Dekan V. Prof. Dr. Mete Dolapçı, Hastane Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir ve Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Özgür Karakurt olmak üzere tüm hastane çalışanlarına teşekkür etti.(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
15°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 14 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:43
Öğle 12:50
İkindi 16:39
Akşam 19:47
Yatsı 21:17

Gelişmelerden Haberdar Olun

@