Akciğer hastalıkları EBUS ile teşhis edilecek

AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS) cihazının kazandırıldığını açıkladı.

Akciğer hastalıkları EBUS ile teşhis edilecek

AK Parti Çorum Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS) cihazının kazandırıldığını açıkladı.

25 Mayıs 2016 Çarşamba 23:08
Akciğer hastalıkları EBUS ile teşhis edilecek

Ceylan, EBUS teknolojisinin, Çorum'u akciğer sağlığı alanında bölgesinde örnek merkezlerden biri yapacağını vurguladı.
Milletvekili Ceylan, Türkiye'de sadece İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde bulunan, bölgemizde ise hiçbir ilde bulunmayan EBUS cihazının, Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kazandırıldığını, böylelikle hastaların artık başka illere sevk edilmeyeceğini belirterek, diğer illerden gelen hastaların da artık Çorum'da tedavi edileceğini bildirdi.
Milletvekili Ceylan, beraberinde AK Parti Merkez İlçe Başkanı Av. Yaşar Anaç, İl Yönetim Kurulu Üyesi Eyüp Arslan ve bazı partililerle birlikte Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni ziyaret ederek, Hastane Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir'den çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Sinan Zehir, hastane için son derece önemli bir cihaz olan EBUS'un kazandırılmasında kendilerine yardımcı olan Milletvekili Ceylan'a teşekkür etti.
Cihaz hakkında Ceylan'a bilgiler veren Başhekim Zehir, "EBUS ile birlikte, normal bronkoskopi ile tanı konulamayan bazı akciğer kanserleri, verem hastalığı, sarkoidoz, lenf bezi tutulumu yapan lenfoma gibi kan kanserlerinin akciğer/mediasten tutulumları değerlendirilebilmekte ve tanı konabilmektedir. EBUS cihazı ile ayrıca kalp, yemek borusu (özefagus), büyük damarlar (aort, pulmoner, arterler) de değerlendirilebilmektedir" dedi.
Sinan Zehir, açıklamasında şu bilgileri verdi:
İL DIŞINA SEVKLER BİTECEK
"Bronkoskopi işlemi akciğerin endoskopisi (soluk borusundan gönderilen kamera ile incelenmesi) olarak tanımlanabilir. Endobronşiyal Ultrasonografi (EBUS) ise bronkoskop cihazı ile soluk borusundan akciğerin içine girildikten sonra, normal bronkoskopi ile görülemeyen ya da ulaşılamayan akciğer baskılıklarının EBUS üzerindeki ultrasonografi aracılığıyla tespit edilerek incelenmesi, örneklenmesi ve tanı konulmasını sağlar.
EBUS işlemi, genel anestezi altında yapılabileceği gibi; hasta uyutulmadan, sedasyon (sakinleştirici bazı ilaçlar uygulanarak) ile birlikte sadece boğaz uyuşturularak da gerçekleştirilebilir.
SADECE BÜYÜK ŞEHİRLERDE VAR
EBUS teknolojisi Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir ve benzeri gibi büyük şehirlerde sayılı birkaç merkezde mevcuttur. Halen ülkemizin birçok yerinde bu işlem gerçekleştirilmemekte ve ilgili hastalar büyük şehirlere sevk edilmektedir. EBUS cihazı Çorum gibi nispeten daha küçük şehirlerde ve Çorum çevresindeki diğer illerde bulunmamaktadır. Bu nedenle EBUS cihazının ilimize kazandırılmış olması Çorum halkı için önemli bir değerdir. Akciğer hastalıklarından muzdarip olan hastalarımızın Çorum dışına sevk edilmesini ve tanımadıkları büyük şehirlerde zorlu imkanlarla sıla aramalarının önüne geçerek ilimizde tanı ve tedavilerinin düzenlenmesini sağlayacaktır. Ayrıca çevre illerde bulunmayan bu sağlık teknolojisinin Çorum'da bulunması nedeniyle, hastalar daha uzaktaki büyük şehirlere gitmek yerine Çorum'a gelerek bu işlemi ve sonrasındaki tanı ve tedavilerini Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirebilirler. EBUS teknolojisi, Çorum'u akciğer sağlığı alanında bölgesinde referans merkezlerden biri yapacaktır."
(Haber Merkezi)

Son Güncelleme: 25.05.2016 23:09