“Akademisyenlerin Hizmet Okumaları” paneli düzenlendi

Hira Dergisi’nin düzenlediği “Akademisyenlerin Hizmet Okumaları” konulu panel, önceki akşam Çorum’da yapıldı. Panele katılan Arap alimler Hizmet Hareketi’ni anlattı.

Güncel 10.05.2015, 22:21 10.05.2015, 23:22
602
“Akademisyenlerin Hizmet Okumaları” paneli düzenlendi
Anvatar Otel’de Kur’ân-ı Kerim tilaveti ile başlayan panel büyük ilgi gördü. Panele konuşmacı olarak Hira Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Savaş, Fas Ebu Şuayb Eddukeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdelmajid Bouchebka ile Mısırlı araştırmacı-yazar Saberabdulfettah Abdelaziz Meshrfy katıldı.
Türkiye’nin tek Arapça Dergisi olan Hira Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Nevzat Savaş, derginin kuruluşu ve çalışmalarını anlattı. Arap dünyasının Hizmet Hareketi’ne bakışını ve duyulan hüsnüzanı paylaşan Savaş, hareket ve Fethullah Gülen’le ilgili bir çok ülkede sempozyum ve panellerin düzenlendiğini, üniversite araştırmalarına konu olduğunu, Gülen’in “Sonsuz Nur”, “Kendi Dünyamıza Doğru’” gibi kitaplarının derslerde okutulduğunu açıkladı.
Mısırlı araştırmacı-yazar Saber Abdulfettah Abdelaziz Meshrfy ise salondakileri Türkçe selamlayarak başladığı konuşmasında Hizmet Hareketi’nin rüyaları gerçeğe dönüştürdüğünü, bu hareketi dolunay gibi gördüklerini ve Hizmet'i tanıdıktan sonra İslam dünyasının çözülemeyecek problemi olmayacağını gördüğünü açıkladı. Müslümanların artık boş oturma döneminin bittiğini ve hareketin ümit olduğunu anlatan Meshrfy, Fethullah Gülen’in İslam dünyasının ölü vücuduna yeni bir ruh kazandırdığını, insanların içindeki sahabe ruhunu yeniden inşa ettiğini bildirdi.
Hizmet insanlarının Allah’a ve insanlığa hizmet ettikleri zaman mutlu olduğunu ifade eden Meshrfy, “Hizmet insanlarının her biri ‘deli’ gibi. Afrika’ya gözünü kırpmadan giden insana deli değil de ne denir ki? Dağ, taş, deniz hiç dinlememişler. Haritayı açın, parmağınızı koydunuz her yere gittiler.” diye konuştu.
Meshrfy, Arap dünyası olarak Hizmet Hareketi’nin ruhunu yakalamak istediklerini belirterek tüm müesseseler ve okulların kapansa bile hizmetin ruhlardan söküp atılamayacağını da dile getirdi.
Fas Ebu Şuayb Eddukeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdelmajid Bouchebka ise sosyolog, felsefeci ve diğer araştırmacıların Hizmet'i anlamakta aciz kaldığını dile getirdi. Bouchebka, “Sizi anlamayan insanları maruz görmek gerekiyor. Araştırmacılar bile anlayamadı. Hareket değil, dernek değil, elbette devlet de değil. Hizmet ne o zaman. Şuana kadar bir cevap bulamadık biz buna. Her yerde soruyorlar hizmet ne diyorlar? İnanın bana bütün samimiyetimle söylüyorum, bizi hayrete düşüren güzelliklere layık bir kavram, isimlendirme bulamadım. Birkaç asırdır böyle havada asılı kalmış, cevap arayan sorular vardı. Hizmet bunların hepsine doğru cevaplar verdi. Bu iş, bu aksiyon dünyanın başını döndürdü. Dünyanın değişik yerlerinde gördüm Hizmet'in ne yaptığını” dedi.
Fettullah Gülen’in çağımızın tartışmasız müceddidi olduğunu da belirten Bouchebka, hizmeti bekleyen koca bir dünya bulunduğunu ve abi ile ablaların durmaya, dinlenmeye hasta olmaya hakları olmadığını kaydetti.
(Haber Merkezi)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
Namaz Vakti 23 Ekim 2020
İmsak 05:29
Güneş 06:53
Öğle 12:30
İkindi 15:27
Akşam 17:56
Yatsı 19:15

Gelişmelerden Haberdar Olun

@