Akademik dergiler masaya yatırıldı

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Üniversite’nin akademik dergilerinin çıkarılmasına katkı sağlayan öğretim üyeleriyle bir araya geldi.

Güncel 24.10.2018, 22:30
280
Akademik dergiler masaya yatırıldı

Dergilerin mevcut durumu ve önümüzdeki dönemde yapılması plânlanan çalışmalara ilişkin genel değerlendirmelerin yapıldığı toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdullah Çolak, Mühendislik Fakültesi Dekan Vekili ve aynı zamanda Hittite Journal of Science and Engineering adlı derginin editörü Prof. Dr. Ali Kılıçarslan, Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nin editörü Doç. Dr. İlker Sakınç ile İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve aynı zamanda İlahiyat Fakültesi Dergisi’nin editörü Prof. Dr. Şaban Haklı katıldı.

Dergilerle ilgili genel bilgi paylaşımının ardından söz alan Rektör Reha Metin Alkan, yaptıkları çalışmalarla insanlığa yarar sağlama noktasında üniversitelere büyük görev düştüğünü belirterek, buralarda yapılan nitelikli çalışmaların bilim insanları ve nihayetinde kamuoyu ile paylaşılmasında akademik dergilerin büyük bir görev üstlendiğini söyledi.

Öğretim üyelerinin sahip oldukları tecrübe ve bilgi birikiminin ulusal ve uluslararası düzeyde etki alanlarına sahip dergilerde paylaşılmasının, benzer konularda çalışmalar yapan öğretim elemanlarının bilgi ve tecrübelerini arttırmaları açısından son derece önemli olduğunu ve bu dergilerin akademik camiada büyük önem arz ettiğini kaydeden Rektör Alkan, “Bu anlamda Üniversitemizde yayın yapan 3 dergimiz önemli bir görevi yerine getirmektedir. Dergiler gerek Üniversitemizde gerekse dünyanın çeşitli ülke ve üniversitelerinde yapılan çalışmaları nitelikli, hassas bir hakem değerlendirmesinin ardından bilim dünyasına sunuyor. İnanıyorum ki dergilerimizin yaptığı özverili çalışmalar, yeni akademisyenlerin yetişmesine, toplumun bilinçlendirilmesine ve ülkemizin akademik çıtasının yükseltilmesine önemli ölçüde katkılar sağlamaktadır. Ayrıca dergilerimizin sürekli yükselen bir ivmeyle başarılı çalışmalarına devam ediyor olması bizler için mutluluk vericidir. Elde edilen bu başarılardan dolayı dergilerimizin hazırlanmasında emeği geçen tüm öğretim elemanlarımıza teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

(Recep SERBES)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 22 Eylül 2020
İmsak 04:56
Güneş 06:21
Öğle 12:38
İkindi 16:03
Akşam 18:45
Yatsı 20:04

Gelişmelerden Haberdar Olun

@