Akademik araştırma yöntem ve araçları eğitimi yapıldı

HİTİTSEM tarafından 11-15 Şubat 2019 tarihleri arasında, Hitit Üniversitesi öğretim elemanlarına yönelik “Akademik Araştırma Yöntem ve Araçları” başlıklı eğitim düzenlendi.

Güncel 21.02.2019, 22:10
711
Akademik araştırma yöntem ve araçları eğitimi yapıldı

Eğitim, akademik çalışmalarda karşılaşılan ve uygulamaya yönelik temel sorunların çözümünde sıklıkla tercih edilen yöntem ve araçların tanıtılmasına, temel varsayımlarının ve uygulamalarının yapılmasına yönelik olarak gerçekleştirilirken bu eğitim ile akademik çalışma niteliğinin artırılmasının planlandığı kaydedildi.

Hitit Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Bilgisayar Laboratuvarı ile Sosyal Yaşam ve Kültür Merkezi binasında bulunan Merkez Kütüphanesinin Multimedya Salonunda gerçekleştirilen eğitimlerde Arş.Gör. Emre Özyerden; Sosyal Bilimlerde Deneysel Yöntemler, R Programlamaya Giriş, Temel Komutlar, R ile Grafik Çizimi ve Görselleştirme, LATEX ile Bilimsel Doküman Hazırlama, Temel Komutlar ve Şablon Kullanımı konularında bilgi verdiği ifade edildi. Arş.Gör.Dr. Ferhat Çıkak ise STATA Programına Giriş ve Temel komutlar, STATA ile Grafik Çizme, Regresyon, LPM, Logit ve Probit Modelleri, Birim Kök Testleri, VAR Modeli ile Nedensellik Testlerini uygularken, Arş.Gör. Reyhan Karababa da STATA ile Panel Veri Yapısı hakkında bilgi vererek temel varsayımları, STATA ile Birim Etkisi, Zaman Etkisi, Sabit ve Tesadüfi Etki Testlerini, Değişen Varyans ve Hausman Testlerini uygulamalı olarak anlattığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Doç.Dr. Eşref Savaş Başcı’nın da Veri Tabanı Kullanımı ve abone olunan veri tabanlarından veri alma yöntemlerini anlatarak TCMB Elektronik Veri Dağıtım Sistemi, Finnet Analiz Expert ve Thomson Reuters Datastream’dan veri alma örnek uygulamaları yaptığı kaydedildi.

Eğitim sonunda tüm katılımcılara Katılım Belgesi verilerek, eğitim değerlendirme anketi uygulandı.

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@